Çakal Eriğinin Faydaları

Çakal Eriğinin Faydaları

Çakal Eriği Kullanımı ve Faydaları

Çakal Eriği (Prunus spinosa), bir çeşit eriktir. Genellikle 3 – 4 metreye kadar boylanabilen, beyaz renkte çiçekler açan, bodur bir ağaçtır. Meyveleri iri çekirdekli ve ekşidir. İçerisinde organik asitler, pektin ve şekerler bulunur. Çiçekleri flavon ve glikozitler açısından zengindir. Meyveleri ve yaprakları ise bol miktarda tanen içerir. Çiçekleri; Mart ve Nisan aylarında toplanıp, kurutulur. sifalibitkileriniz

Çakal Eriğinin Bilinen Yararları

İdrar söktürücü ve bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcıdır. Romatizma ve gut ağrılarını azaltır. Ağız ve boğaz iltihaplarında faydalıdır. Solunum yolu hastalıklarında etkilidir. Meyveleri vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı, grip ve romatizma şikayetlerinde faydalıdır. İshali kesmeye yardımcı olur. Anne sütünü arttırır. Yaprakları da meyvelerine benzer etkilere sahiptir. Çiçeklerinden hazırlanan çay vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar ve kanı temizler.

Çakal Eriği Nasıl Kullanılır?

Çakal eriğinin meyveleri yenebileceği gibi kurutulmuş yaprakları ve çiçekleri de suda kaynatılmak suretiyle kullanılır. Meyveleri de kurutulup suda kaynatılabileceği gibi marmelat ve şurup yapımında da kullanılabilir. Meyve şurubu diş eti ve bademcik iltihapları ve gece altını ıslatma şikayetlerine karşı etkilidir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.