Çam Fıstığının Faydaları

Çam Fıstığının Faydaları

Çam Fıstığı Kullanımı ve Faydaları

Çam fıstığı, fıstık çamının kozalaklarının içinden çıkarılır. Oldukça besleyicidir. Günde 2 çorba kaşığı kadar yaklaşık 25 gram‘dan fazla yenilmemelidir. Kalori değeri yüksek bir besin olan çam fıstığı, bol miktarda protein ve mineral içerir.

Doymamış yağ asitlerinden linoleik asit ve oleik asit yer alır. C vitamini, B1 vitamini ve B2 vitamini en çok yer alan vitaminlerdir. Omega–3, omega–6, B vitamini, E vitamini, karoten, demir, çinko, potasyum manganez, fosfor içerir. sifalibitkileriniz. Çam fıstığının 100 gramı 580 kaloridir.

Çam Fıstığının Bilinen Yararları

Vücuda enerji verir ve vücudu şişmanlatır. Akciğer hastalıklarına, verem ve bronşite karşı faydalıdır. Kan tükürmeye ve öksürüğe iyi gelir. Ruhi sıkıntıyı giderir. Cinsel isteği arttırır. Mesane ve Böbrek iltihaplarına iyi gelir. Kalp hastalıklarında faydalıdır. Çam fıstığındaki linoleik asit, vücutta meydana gelmesi olası birçok zehire karşı panzehir niteliği taşır. Tüberküloz ve aneminin gelişmesini önlemeye yardımcıdır. Siroz, onikiparmak bağırsağı, mide, damar tıkanıklığı gibi sorunlarda yararlıdır. Pankreas hastalıkları ile romatizma sorunları içinde yararlı olduğu belirtiliyor.

Çam Fıstığı Nasıl Kullanılır?

Balla macun yapılıp yenirse vücuda kuvvet verir ve cinsel gücü arttırır. Dövülüp çorbası hazırlanarak içilirse doğumu kolaylaştırır. Yer Fıstığı ile birlikte yenirse mideyi kuvvetlendirir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.