Çam Sakızının Faydaları

Çam Sakızının Faydaları

Çam Sakızı Kullanımı ve Faydaları

Çam Sakızı ya da ağaç sakızı, çam ağacından elde edilen, bal renginde ve kıvamında, keskin kokulu, acı bir maddedir. İçerisinde kolofan ve reçine asidi bulunur. Kullanıldıkça rengi değişir.

Çam Sakızının Bilinen Yararları

Diş ve diş etlerini temizler ve kuvvetlendirir. Solunum yolu hastalıklarına karşı etkili olan çamsakızı, akciğer iltihaplarına ve öksürüğe karşı faydalıdır. Sesi açar. Mideye kuvvet verir. İdrar yollarındaki hastalıklara karşı da faydalıdır. Çam sakızı yaraların üzerine konursa iyileştirir, fakat çok acı verir.

Kuvvetli bir antiseptik olan çam sakızı yaralarda merhem olarak kullanılabilir. Bir fincan zeytinyağı 60 gr dövülmüş çam sakızıyla karıştırılıp elde edilen merhem yara ve yanık tedavisinde kullanılabilir.

Çam sakızı hakiki bal ile karıştırılıp elde edilen macun aç karna içilirse mideye kuvvet verir ve mide yanmalarını azaltır. sifalibitkileriniz

Çam Sakızı Nasıl Kullanılır?

Gül suyu ile karıştırılıp göze damlatılırsa göz ağrısını giderir. Çam sakızı, birer çay kaşığı un ve karabiberle karıştırılıp badem yağıyla kaynatıldıktan sonra yumurta akı ile birlikte basura sürülürse, basur memesini düşürmeye yardımcı olur. Çam sakızı, adından da anlaşılacağı gibi sakız olarak da çok eskilerden beri kullanılmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

 1. ercüment dedi ki:

  Selamlar çam sakızını nasıl almamız gerekiyor öksürük için cevaplandırırsanız sevinirim

 2. Air dedi ki:

  Selamlar, çamsakızı kaynatılıp içildiğinde akciğer rahatsızlıklarında faydalıdır, tecrübe ile sabittir.
  Ancak özellikle tok karna fazla miktarda yutulması çok istifra ettiriyor, safra attırıyor.
  dikkatli kullanın, ilaç olarak değerlendirmek lazım.
  Aç karna az miktarda 1 çaykaşığı kadar kullanılabilir.
  geçmiş olsun,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.