Çarkıfelek Çiçeğinin Faydaları

Çarkıfelek Çiçeğinin Faydaları

Çarkıfelek Çiçeği ve Faydaları

Çarkıfelek Çiçeği (Passiflora incarnata) Çarkıfelekgillerden; çiçekleri tekerlek biçiminde, mavi renkte çiçekler açan ve 10 metreye kadar boylanabilen, tırmanıcı, hoş kokulu ve güzel bir süs bitkisidir. Hekimlikte yapraklarının üst kısımları kullanılır.

Çarkıfelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içerir. Bazı türlerinin meyveleri çiğ olarak yenebildiği gibi, içki ve şerbet yapımında da yararlanılır. Pasiflorin, flavonlar, viteksin, cumarin gibi bileşikler içermektedir.

Çarkıfelek Çiçeğinin Faydaları: Spazm çözücü, sakinleştirici ve uyutucu etkileri vardır. Sakinleştirici etkileri ile sara gibi sinirsel rahatsızlıklarda ve uykusuzluğa karşı faydalıdır. Gerginliği ve endişeyi giderir. Cinsel gücü arttırır. Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Parkinson şikayetlerini azaltır.

Çarkıfelek Çiçeği Nasıl Kullanılır? Bitkinin toprak üstü kısımlarının kaynamış suda demlenmesiyle hazırlanan çayı içilebilir. Bütün böyle durumlar için ilkbahar sonu ile yaz ortası arasında bitkinin çiçek açmamış ya da çiçekleri olgunlaşıp meyveye dönüşmüş dallarından toplanan yaprakları, gölge ve havadar bir yerde kurutulur ve infüzyonu hazırlanır: 1 tatlı kaşığı kuru yaprak üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 15 dakika süreyle demlendirilir. Uykusuzluğu gidermek için, akşamları yatmadan önce bu infüzyondan bir bardak; rahatlama sağlanması ve diğer şikayetlerin giderilmesi için istendiği zaman alınmak üzere, günde iki bardak içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.