Centiyane Faydaları

Centiyane Faydaları

Centiyane Kullanımı ve Faydaları

Centiyane (Gentiana lutea): Sarı renkte çiçekler açan, 50 cm ile 140 cm arasında değişen boylarda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yılan Otu olarak da bilinen Centiyane bitkisinin kökü kalın ve acıdır. İçerisinde acı madde, pektin, tanen, çeşitli alkaloitler, yağ ve şeker bulunur. Genellikle dağlık ve güneşli bayırlarda yaşamayı sever. Boyu 1 – 1,5 metre arasında değişmektedir. Kalın ve güçlü bir kök yapısına sahiptir. Ülkemizde Uludağ ve Bozdağ’da çokça bulunmaktadır. Temmuz – Ağustos aylarında çiçeklerini açar. Sonbahar ve kış aylarında topraktan çıkarılan centiyane bitkisi, temizlendikten sonra kıyılır ve güneşte kurutulur.

Centiyanenin Faydaları: İştah açar. Mide ve tükürük salgılarını arttırır ve hazmı kolaylaştırır. Mide şikayetlerini azaltır. İdrar söktürür. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Kas kramplarını çözer. Ateş düşürücüdür. Kansızlıkta faydalıdır. Vücuda kuvvet verir. Gut, alkolizm, sıtma, hipokondri ve bağırsak solucanlarına karşı da faydalıdır. Alyuvar sayısını arttırması kalp hastalıklarına karşı yararlıdır. Bedeni ve zihni güçlendirici bir özelliği mevcuttur. Karaciğer için muazzam bir etkiye sahiptir. Acımsı bir tada sahip olduğu için sinir uçlarını uyarıcı bir etki yapar.

Centiyane Nasıl Kullanılır? Centiyane bitkisinin kökleri suda kaynatılıp çay olarak tüketilebileceği gibi haricen yaralara pansuman olarak da kullanılabilir. Kökleri toz haline getirildikten sonra 1 bardak suya 1 çay kaşığı ucunun miktarı denk gelecek şekilde konulur. Bu karışımdan günde 1 – 2 defa kullanılması çok büyük fayda sağlar. Bir diğer kullanım yöntemi ise, centiyanenin kurutulmuş kökleri 1 tatlı kaşığının yarısı kadarı 1 bardak suya katılır ve ısıtılmaya bırakılır. 5 dk. boyunca kaynatılır. sifalibitkileriniz. Oluşan karışım yemeklerden önce kullanılabileceği gibi, midede şişkinlik yada ağrı durumları ortaya çıktığı zamanda kullanılabilir. Ayrıca; centiyane kökünün tozu iyileştirici bir özelliği içinde barındırır. İltihap kapmış yaralar üzerine sürülürse, en yakın zamanda iyileşme kaydedilir.

Uyarı: Hamile bayanların centiyaneyi kullanmaları tavsiye edilmez.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.