Çiğdem Çiçeği ve Çiğdem Çiçeğinin Faydaları

Çiğdem Çiçeği ve Çiğdem Çiçeğinin Faydaları

Çiğdem Çiçeği Kullanımı ve Faydaları

Çiğdem (Crocus), süsengiller (Iridaceae) familyasına ait bir bitki cinsidir. Çok yıllık, yumrulu, çiçekleri beyaz, sarı veya leylak ya da koyu mor rengindedir. Çiçekler, türüne bağlı olarak, ilk bahar ya da sonbaharda açar. İlk baharda çiçeklenen türlerin yumurtalığı toprak altında kalan uzun çiçek tüpleri vardır. Çiçekler geceleri ya da kötü havalarda kapanır. Çiğdemin ana yurdu Alpler, Güney Avrupa ve Akdeniz’dir. Çiçeklerinden dolayı bahçecilikte aranan ve sevilen bir bitkidir.

Pek çok çeşidi bulunan ve farklı renklerde çiçekler açan zehirli bir bitki olan çiğdem daha çok nemli yerlerde yetişir. sifalibitkileriniz. İçerisinde tıbbi yararlarının yanında zehirli olan bazı alkaloitlerde bulunur. Ayrıca, sabit yağ, tanen ve şeker muhteva eder.

Çiğdem Çiçeğinin Bilinen Yararları

İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Terleticidir. Gut hastalığında oluşan ağrıları dindirmekte etkili olduğu görülmüştür. Haricen ağrı kesici olarakta yararlıdır.

Çiğdem Çiçeği Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Çiçekleri, tohumu ve soğanı kullanılır. Tarımda bitki verimini arttırmak için kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için dikkat edilmelidir. Başlıca zehirlenme belirtileri kanlı ishal, kusma, karın ağrısı olarak gözükür. Belli bir dozun üzerinde ölümcüldür. Ayrıca, uzun süreli kullanım B12 vitamini eksikliğine sebep olabilmektedir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.