Ciğer Otunun Faydaları

Ciğer Otunun Faydaları

Ciğer Otu Kullanımı ve Faydaları

Ciğer Otu (Pulmonaria officinalis), hodangiller (Boraginaceae) familyasından Nisan-Mayıs ayları arasında çiçek açan, 10-50 cm boyunda, çok senelik otsu bir bitki türü. Ciğer Otunun çiçekleri daha sonra kırmızıdan menekşe rengine döner. Bitki tanen, müsilaj, şekerler, saponin, reçine ve sabit yağ içerir. Ayrıca, mineraller açısından da zengindir.

Ciğer Otunun Bilinen Yararları:

İdrar söktürücüdür. Mikrop öldürücüdür. Göğsü yumuşatıcı ve öksürüğü azaltıcı etkileri ile akciğer hastalıklarında faydalıdır. Mide, bağırsak ve idrar yolu hastalıklarında da faydalıdır. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Ciğer Otu Nasıl Kullanılır?

Yaprakları ve çiçekli dalları kurutulduktan sonra suda kaynatılmak suretiyle kullanılır. Bu su çay olarak içilebileceği gibi haricen basur ve meme çatlakları ile hafif yanıklarda kullanılabilir.

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. SEVİN KARABULUT dedi ki:

    sayın yetkili! Öncelikle sizlere bizlere bilgisiz kaldığımız bitkiler hakkında çok güzel aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ben Ankara da ne kadar aktar varsa tek tek gezdin ciğer otu aradım ancak bulamadım. Aktarlar derneği Başkanlığına dahi sordum kayıtlarda var ama kendisi nadiren yetiştirildiği ve fazla tanınmadığı için bulunmadığını üstelik çok emin olmadan almamam gerektiğini aksi halde ciğer otu diyerek başka ot verebilirler diye uyardılar. Lütfen sizden ricam bu ota emin olarak nasıl sahip olabilirim yada satın alabilirim. Bana yardımcı olursanız ben de size dua ederim. Çok lazım çünkü. Şimdiden ilginize teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.