Çilek ve Çileğin Faydaları

Çilek ve Çileğin Faydaları

Çilek Kullanımı ve Faydaları

Çilek (Fragaria), gülgiller (Rosaceae) familyası içinde yer alan bir bitki cinsi ve bu cins içinde yer alan türlerin meyvelerinin ortak adıdır. Çilek kendine has kokusu olan, kırmızı ve pembe ağırlıklı renklere sahip bir bitki ve oldukça yararlı ve besleyici bir meyvedir. Çilek bol miktarda demir ve fosfor içermektedir. Aynı zamanda B, C ve K vitamini açısından da oldukça zengindir. Çilekler, değerli C vitamini kaynağıdır.

Dünyada, adlandırılmış 20’den fazla çilek türü vardır; ayrıca, çeşitli melezler ve kültivarlar da bulunur. Dünya çapında ticari olarak en çok yetiştirilen çilekler, bahçe çileği olarak adlandırılan Fragaria × ananassa melezinin kültivarlarıdır. sifalibitkilerinizcom

Çileğin Bilinen Yararları

Çilek vücuda dayanıklılık ve enerji verir. Kolesterolü düşürücü ve damar tıkanıklığını önleyici özelliğide vardır. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı kuruyucudur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına oldukça yarar sağlar. Bağırsak kurtlarını döker, idrar söktürür ve vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan atar. Kanı temizler. Diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir. Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır. Ateşi düşürür. Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir.

Çilek Nasıl Kullanılır?

Çileğin yaprakları, iyi kurutulmak şartıyla, çay yapımında kullanılabilir. Çilek aç karına yenirse daha iyi sindirileceği için daha faydalı olacaktır. Çilek ezilerek püre haline getirildikten sonra süt ile karıştırılıp cildi temizlemek ve canlandırmak için cilt maskesi olarak kullanılabilir. Çilek komposto ve reçel yapılarak da tüketilebilir. Çilek yiyenlerde bazen kurdeşen görülebilir ama kalıcı değildir ve kısa sürede geçer.

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Asya dedi ki:

    waaaw süper bir şey ya…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.