Civan Perçeminin Faydaları

Civan Perçeminin Faydaları

Civan Perçemi Kullanımı ve Faydaları

Civanperçemi (Achillea millefolium) Bileşikgillerden; çeşitli türleri olan bir kır bitkisidir. Genellikle kurak topraklarda tarla ve yol kenarlarında yetişen, pembe ve beyaz renkte çiçekler, açan güzel kokulu bir bitkidir. Uçucu yağ, çeşitli alkaloitler ve flavonoitler ile salisilik asit içerir. Hekimlikte dal, yaprak ve çiçekleri kullanılır. Diğer isimleri  Achillea millefolium, Compositae, Kandil Çiçeği, Binbiryaprakotu, Yaraotu ve Barsamaotu olarakta bilinir.

Civan Perçeminin Bilinen Yararları

Göğsü yumuşatır ve balgamı söker. Vücuda kuvvet ve zindelik verir. İştah açar. Uyarıcıdır, sinirleri kuvvetlendirir. İdrar ve bağırsak gazlarını söktürür. Hazmı kolaylaştırır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Soğuk algınlığı, grip ve öksürükte faydalıdır. Mide hastalıklarına ve kansızlığa iyi gelir. Basur memelerine karşı faydalıdır. Ağrı kesici ve spazm çözücüdür. Kadınların üreme organları için de pek çok faydası vardır. Rahim kanseri, çeşitli rahim rahatsızlıkları, yumurtalık iltihaplarında içilen civanperçemi çayları çok yararlıdır. Miyomlar ve beyaz akıntılar için, yarım banyolar tavsiye edilebilir. Adet söktürücü özelliği ile adet dönemi ağrılı ve gergin geçen bayanlar için faydalıdır. Kızamık, boğmaca, raşitizm, albasması, aybaşı gecikmesi ve kemik hastalıklarında faydalıdır. Bu ottan yapılan merhem yaraların, çıbanların tedavisinde kullanılır.

Civan Perçemi Nasıl Kullanılır? Yapraklı ve çiçekli dalları henüz tam olarak açılmamışken toplanır ve gölgede kurutulduktan sonra kullanılır. Çiçekleri kaynatılıp civanperçemi çayı yapılabilir.

Çay hazırlama : Kurutulmuş civan perçemi bir litre suya 20 gr konup 15 dakika demlendikten sonra süzülür.

Yarım banyo için: 100 gr civanperçeminin yaprak ve çiçekleri tam olarak geceden soğuk suyun içine konur. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılıp, banyo suyuna ilave edilerek kullanılır. Yalnız banyo sırasında böbrek bölgesi suyun dışında kalmalıdır. 15 k. suda kalınır banyo sonrası kurulanmadan havluya sarınarak bir saat kadar dinlenilir. sifalibitkileriniz.

Güzellik için: Yüzdeki çöküntülere çöküntülere suyu sürülürse düzelir. Bunun İçin ; bir çay bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı konur, 20 dak demlenip pamuktan süzülür, akşamları temizlenmiş yüze pamukla sürülür. Kuruyunca tekrar sürülüp yatılır. Zamanla cilt düzelir.

Uyarı: Civanperçeminin gebelik süresince kullanılmaması tavsiye edilir. Bazı duyarlı kişilerde alerjik tepkilere yol açabilir. Başkaca bilinen bir yan etkisi yoktur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.