Çivit Otunun Faydaları

Çivit Otunun Faydaları

Çivit Otu Kullanımı ve Faydaları

Çivit otu (Isatis tinctoria), turpgiller (Brassicaceae) familyasından köklerinden “çivit mavisi” olarak adlandırılan boya elde edilen bir bitki türü. Çivit otunun Türkiye’de yayılımı sınırlı olup  anavatanı Kafkasya yamaçlarıdır ve uzak doğudan Himalyalar’a kadar yayılmıştır.

Civit otu, turpgiller familyasından 40 ile 90 santimetreye kadar boylanabilen, iki yıllık, parlak sarı renk çiçekli ve otsu bir bitkidir. Mavi renkli bir boyarmadde bitkinin yapraklarının fermantasyonu (mayalandırma) ile elde edilir.

Önasya ve Avrupa’da kireçli ve taşlı topraklarda yetişir. Çiçekleri sarıdır. Çivit Otu’nun mavi pigmentleri boya hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Kanseri önleyici özelliği ile öne çıkmaktadır. Brokoliden 65 kat daha fazla kanseri önleyen etken madde içermektedir.

Çivit Otunun Bilinen Yararları

Kuvvetli bir antioksidandır. Kanseri önleyici niteliktedir. Vücuttan zehirli maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Boğaz ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. sifalibitkilerinizcom. Hepatit A yı engellemektedir. Menenjiti önlemektedir. Grip olmaya karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Kızamık oluşumunu engellemektedir. Kabakulak oluşumunu engellemektedir. Farenjite iyi geldiği bilinmektedir. İshale iyi gelmektedir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.