Çoban Çantasının Faydaları

Çoban Çantasının Faydaları

Coban Cantasi

Çobançantası ve Faydaları

Çobançantası (Capsella bursa-pastoris), turpgiller (Brassicaceae) familyasından tarım alanları ve çorak arazilerde yaşayan bir yıllık, dik gövdesi yıdızsı tüylerle kaplı olan beyaz çiçekli otsu bir bitkidir. Tanen, saponin, çeşitli flavonlar, organik asitler, reçine, potasyum ve uçucu yağ içerir.

Boyu 40–50 cm olan çobançantası Ocak-Aralık aylarında çiçek açar. Kuraklığa ve soğuğa dayanıklı olmasıyla bilinir. Kalp şeklindeki meyve kapsülleri, çobançantasını andırdığı için bu şekilde adlandırımıştır ve dünyanın birçok yerinde bu isimle bilinir.

Çoban çantasının yaraları:

Damarları daraltarak kanamayı durdurucu etkisi iç ve dış kanamaları durdurmakta oldukça faydalı olan Çobançantası yaralardaki, burun, mide, bağırsaklardaki kanamaları durdurmaya yardımcı olmasının yanında aşırı gelen adet kanamalarını da azaltıcı etkiye sahiptir. Basur kanamalarında da oturma banyosu iyi gelir. Varis, karaciğer ve damar şişliklerinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. İdrar arttırıcıdır. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Yüksek ve düşük tansiyon şikayetlerinde de yararlıdır. Kas gevşekliğine karşı etkilidir.

Çoban Çantası Nasıl Kullanılır?

Bitkinin kökleri dışındaki kısmı, çiçekleri ile birlikte toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatarak çayı hazırlnıp kullanılabileceği gibi çiğ olarak ya da pişirilerek de tüketilebilir. Tıbbi amaçla daha çok çay olarak tüketilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz