Çoban Püskülünün Faydaları

Çoban Püskülünün Faydaları

Çoban Püskülü ve Faydaları

Çoban püskülü (Ilex aquifolium), Çobanpüskülügillerden (Aquifoliaceae), Aquifoliales takımına ait bir familyadır. Monotipiktir; yalnızca Ilex cinsini içerir. Kategori değişikliği (revizyon) yapılmadan önce Nemopanthus cinsi de ikinci bir cins olarak yer alıyordu. Tıpta ve hekimlikte yaprakları kullanılan bir bitkidir.

Ilex cinsi, Kuzey Amerika’nın batısı ile Avustralya, Yeni Zelanda, Melanezya, Mikronezya ve Polinezya hariç olmak üzere, bütün dünyada yaygın olarak bulunan 500 kadar türü içerir. Çalı ya da küçük ağaç biçimli olan ve bazısı yaprak döken, bazısı da yaprak dökmeyen bitkilerdir. Çoğunluğunun dekoratif niteliği vardır.

Çoğunlukla çalı, bazende 10-15 m. boylara ulaşan bir ağaçtır. Yaprakları deri gibi sert, almaçlı dizili, kenarları seyrek ve keskin dişlidir. sifalibitkilerinizcom. Çiçekler körelme sonucu iki evciklidir; teker teker değil, kurullar halinde yaprakların koltuklarında bulunmaktadır. Çekirdekli sulu meyve olgun halde 5-8 mm. boyunda parlak kırmızı renktedir.

Odunu çok sert ve güç yarılır, sarımsı yeşilimsi-beyaz renktedir; tornacılıkta ve oyuncak sanayinde değerlendirilir.

Çoban Püskülünün Bilinen Yararları

Ateşi düşürür. Terletir. Vücuda rahatlık verir. Müshil olarak kullanılır. İdrar söktürücüdür. Spazm çözücüdür.

Çayı: İki kahve kaşığı Çobanpüskülü yaprağı demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilerek hafif ateşte kaynatıldıktan sonra 5-10dk demlenmeye bırakılır ve sonra süzülerek içilir.

Uyarı: Çobanpüskülü yapraklarının bilinen bir yan tesiri yoktur fakat meyveleri çok zehirli olduğundan kesinlikle yenmemesi gerekir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.