Çoban Üzümü ve Çoban Üzümünün Faydaları

Çoban Üzümü ve Çoban Üzümünün Faydaları

Çoban Üzümü Yaban Mersini Faydaları

Çoban Üzümü (Vaccinium myrtillus) Yeşilimsi renklerde çiçekler açan, koyu kırmızı veya puslu mavi meyveleri olan, ortalama 30 cm boyunda bir bitkidir. Meyvesi çeşitli meyve asitleri, A ve C vitaminleri ile pektin, tanen, şekerler ve boya maddesi içerir. Yaprakları ise tanen, arbutin ve hydrochinon barındırır.

Ardahan’da Mosi, Rize’de Likapa, Trabzon’da Ligarba, Karakavuz’da Çalıçileği, Rize Pazar ilçesinde Kaskanaka, Rize Ardeşen ilçesinde Çera (Çela), Artvin’de Morsvi, Mahabak, Mesi; Giresun’da Çalı Çiçeği, Ordu´da Cırtlık Çileği, Yozgat’ta Köpek Üzümü, diğer bölgelerde ise Ayı Üzümü, Çay Üzümü veya Çoban Üzümü olarak isimlendirilen ve literatürümüze Yaban Mersini olarak giren bu üzümsü meyve puslu veya parlak mavi rengi ile Mavi Altın (blue gold) olarak nitelendirilmektedir. Sağlık meyvesi olarak tanınmaktadır.

Çoban Üzümünün Bilinen Yararları

Kan şekerini düşürücü etkisi ile şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Vücuda kuvvet verir. Mikrop öldürücüdür. İshal ve dizanteriyi kesmekte etkilidir. Kılcal damarları güçlendirir.

• Göz yorgunluğu, miyopluk, katarakt, karasu (Glokom), şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati), gece körlüğü, gece görüşünü artırıcı, kamaşma, retinayı güçlendirici, kılcal damar çatlamalarını önleyici ve tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı
• Kabızlık, bulantı, mide krampları, ülser önleyici
• Kan şekerini düşürücü, iltihaplanma, kolajenin (collagen) stabilize edilmesi
• Pıhtılaşmanın azaltılması, damar sertliği oluşumunun engellenmesi ve antioksidan etki
• Varis, basur (hemoroid) ‘e karşı iyileştirici.
• Yeni keşfedilen bir özelliği de somon balığı, yumurta, yulaf, barbunya, bezelye ve ay çekirdeği ile beraber zekayı geliştiren 7 besinden biri olduğu yönünde.

Çoban Üzümü Nasıl Kullanılır?

Meyveleri yenebileceği gibi yaprakları kaynatılarak çayı hazırlanabilir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.