Çuha Çiçeğinin Faydaları

Çuha Çiçeğinin Faydaları

cuha-cicegi2

Çuha Çiçeği Kullanımı ve Faydaları

Çuha çiçeği (Primula, Evening primrose, Oenothera biennis) çuha çiçeğigiller (Primulaceae) familyasından Primula cinsini oluşturan bahçe süs bitkileri yetiştiriciliğinde kullanılan bitki türlerinin ortak adı. Önemli olan başlıca türleri P. vulgaris ve P.veris dir.

Çuha Çiçeği, 10 – 30 cm boylarında, genelde sarı renkte çiçekler açan ama farklı renkleride bulunan, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Ayı Kulağı, Bahar Çiçeği adlarıyla da bilinir. İçerdiği en önemli madde saponindir. sifalibitkilerinizcom. Ayrıca, flavon glikozitleri, şekerler ve uçucu yağ (Çuha çiçeği yağı) içerir.

Çuha Çiçeğinin Bilinen Yararları

İştah açar. Vücuda rahatlık verir. Sinirleri rahatlatır ve uykusuzluğa iyi gelir. Kramp çözücüdür. Baş ağrılarını dindirici etkisi ile migren şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. İdrar söktürücüdür. Göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve öksürüğü keser. Bu etkileri ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır. Terleticidir.

Çuha Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Kökleri ve çiçekleri kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılabileceği gibi taze yaprakları da haşlanarak ya da salatalara katılarak tüketilebilir. Yaprakları kaynatılarak elde edilen haşlama sinirleri rahatlatır ve uyku getirir. Köklerinin haşlanması da taş düşürmeye yardımcı olur ve idrar zorluklarına iyi gelir. Ayrıca, bitkiden Çuha Çiçeği Yağı elde edilir. Bu yağ özellikle, beyni ve omuriliği tutan bir çeşit sinir sistemi hastalığı olan ve Multiple Skleroz (Multiple Sclerosis – MS) olarak bilinen hastalığa karşı oldukça etkilidir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.