Dalak Otunun Faydaları

Dalak Otunun Faydaları

Dalak Otu ve Faydaları

Dalak otu (Teucrium chamaedrys), ballıbabagiller familyasından Haziran-Eylül ayları arasında pembe veya beyazımsı renkli çiçekler açan, 10-30 cm boyunda, çok senelik, sıcak bölgelerde yetişen otsu bir bitkidir.

Orman altları ile kurak çayırlarda rastlanır. Güzel kokulu, pembe çiçekleri vardır. Yapraklarının üstü parlak, altı donuk yeşil kadife rengindedir. sifalibitkilerinizcom. Tadı acıdır.

Dalak Otunun Bilinen Yararları

Ateşi düşürür, vücuda kuvvet verir. Dizanteri ve ishali keser. İştahı açar. Nefes almayı kolaylaştırır. Öksürüğü keser. Karaciğer hastalıkları ve mide hastalıklarının iyileşmesine yardım eder.

Dalak Otu Nasıl Kullanılır?

Bitkinin kullanılan kısmı, toprak üstü kısımları, yani çiçekli bitkidir. Çiçek açma mevsiminde çiçekli dallar toplanır, demet yapılıp havadar bir yerde kurutulur. İştah açıcı, uyarıcı, yaraları iyi edici ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Bitki uçucu yağ, acı maddeler, tanen, glikozit ve saponinler taşır.

Çiçekli dalları toplanıp havadar bir ortamda kurutulduktan sonra sıcak suda demlenerek çayı hazırlanır ve içilir. Ayrıca, bu çay ile yaralara pansuman yapılırsa, yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.