Defne Bitkisi ve Defnenin Faydaları

Defne Bitkisi ve Defnenin Faydaları

Defne ve Defne Yaprağı Faydaları

Defne (Laurel), defnegiller (Lauraceae) familyasının Laurus cinsini oluşturan her zaman yeşil ağaç veya ağaççık görünümündeki bitki türlerinin ortak adıdır. Dünya genelinde bilinen üç türü vardır.

Bunlar;

• Azor defnesi (Laurus azorica), Azorlar
• Akdeniz defnesi (Laurus nobilis), Türkiye, Yunanistan, İspanya
• Kanarya Adaları defnesi (Laurus novocanariensis), Kanarya Adaları, Madeira Adaları

Defne Bitkisi, 6-7 metreye kadar boylana bilen ve sarı renkte çiçekler açan, yaprakları güzel kokulu ve kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Yapraklarından yeşil renkli bir yağ olan Defne yağı çıkarılır. sifalibitkileriniz

Defnenin Bilinen Yararları

Mikrop öldürücüdür. Ateşi düşürür. Terletir ve vücuda rahatlık verir. İdrar ve adet söktürür. Hazmı kolaylaştırır. İştah açar. Sinir ağrılarını dindirir. Nefes darlığı, karın ağrısı, öksürüğe karşı faydalıdır. Defne yağı romatizma ağrılarını dindirir ve saç dökülmelerini önler.

Defne Nasıl Kullanılır?

Güzel kokusu nedeniyle yemeklerde koku ve tat verici baharat olarak kullanılır. Defne yaprağı, hatmi çiçeği ile kaynatılıp, bal ve tarçın ile demlenirse Defne Çayı elde edilmiş olur. Defne çayı iştah açmak ve hazmı kolaylaştırmak için faydalıdır. Defne yaprağından, defne yağı da elde edilir. Meyvelerinden elde edilen Defne Yağı cildi tahriş eden merhemlerle karıştırılarak kullanılır. Ayrıca, sabun ve şampuanlara koku vermek için de kullanılır. Defne sabunu ve şampuanı hem hoş kokuludur hem de cilde ve saça faydalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.