Demirhindi ve Demirhindinin Faydaları

Demirhindi ve Demirhindinin Faydaları

Demirhindi ve Faydaları

Demirhindi (Tamarindus indica), baklagiller (Fabaceae) familyasından Afrika kökenli olmakla birlikte öteden beri tüm tropikal (sıcak) ülkelerde, özellikle de Hindistan ve Mısır’da yetiştirilen bir ağaç türüdür.

Demirhindi, 20-25 m boyunda büyük bir ağaçtır. Çiçekleri, dalların ucunda sarı ya da koyu kırmızımsı salkımlar halinde ve mayhoş tatta meyveleri bulunur. Yaprakları yem olarak kullanıldığı gibi kaynatılarak içilen suyu solucan düşürücü olarak da kullanılır. Meyveleri yenebilir ve iç yumuşatıcıdır; ayrıca reçel ve içit yapımında da yararlanabilir.

Demirhindinin Bilinen Yararları

Meyvesi dışkıyı yumuşatarak kabızlığı giderir ve bağırsakları temizler. Vücudu rahatlatır. Susuzluğu giderir ve serinlik verir. Yaprakları bağırsak solucanlarını düşürmede etkilidir.

Demirhindi Nasıl Kullanılır?

Demirhindi ağacının meyveleri yenebileceği gibi baharat olarak da kullanılır. Tadı ekşi olan bu baharat çok besleyicidir. Birçok yemeğe, salatalara, çorbalara, turşulara katılır. Üzerine toz şeker serpiştirilerek çiğ olarak da tüketilebilir. sifalibitkileriniz. Ayrıca içki üretiminde, reçel ve demirhindi şerbeti yapımında da kullanılır.

Demirhindi şerbeti yapmak için çekirdekleri alınmış demirhindi meyveleri kaynar suda bir süre kaynatıldıktan sonra suyu süzülür. Süzülen suya bolca şeker ya da bal katılarak, bu su tekrar kaynatılır ve süzülür. Elde edilen şerbet soğutulduktan sonra keyifle içilir. İstenirse Demirhindi şerbetine çeşitli baharatlar da katılabilir. Osmanlı Mutfağı’nda oldukça yaygın olarak kullanılmıştır. Demirhindinin yaprakları ise kaynatılarak suyu içilebilir. Bu su bağırsak solucanlarını düşürmekte faydalıdır.

Demirhindi meyvesinin müshil ve iç yumuşatıcı bir etkisi vardır. Tahriş edici olmadığından tehlikesizce ve kolaylıkla kullanılabilir. 20 – 60 gramı müshil etkisi gösterir. Çoğu zaman macun halinde alınır ve demirhindi macunu yapmak için 3 gr papatya tozu, 30 g sinameki, 50 g demirhindi yeterince şeker şurubuyla karıştırılır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. erdem karadeniz dedi ki:

    demirhindi şurubu aç veya tok karnınamı kulanılır günde kaç bardak içilir bilgilendirmenizi istiyorum

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.