Dereotunun Faydaları

Dereotunun Faydaları

Dere Otu ve Faydaları

Dere otu (Anethum graveolens), Anayurdu Avrupa nın güneyi ve Asya’nın batısı olan maydanozgiller (Apiaceae) familyasından iplik biçiminde yapraklı ve güzel kokulu tek yıllık bir bitki türüdür. Türkiye’de de yabani olarak bulunduğu gibi, kültür bitkisi olarak bahçelerde de yetiştirilir.

Dereotu, Maydanozgillerden 30-70 cm yüksekliğinde, iplik şeklinde yaprakları olan ve sarı renkte çiçekler açan güzel kokulu otsu bir bitkidir. Tere Otu olarak da bilinir. İçerisinde sabit ve uçucu yağlar, tanen, pektin, reçine, A ve C vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, kahve asidi, kloren asidi, ferula asidi vardır. Sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur.

Dereotunun Bilinen Yararları

İştah açar. Vücuda kuvvet verir ve savunma sistemini güçlendirir. Ağız kokusunu giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. sifalibitkileriniz. Yatıştırıcıdır. Krampları çözer. Anne sütünü arttırır. Aybaşı kanamalarını kolaylaştırır. Tere otu basura karşı da faydalıdır. Ayrıca, çocuklardaki hazımsızlıktan kaynaklanan şişkinlikleri ve gaz şikayetlerini azaltır. Hazmı kolaylaştırır. Sinir zafiyetini giderir. Uyku verir. Dereotu tohumları, yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını düşürür.

Dereotu Nasıl Kullanılır?

Dere otu bitkisinin yapraklarının ya da tohumlarının kurutulmasıyla baharatı elde edilir. Yaprakları yemek ve salatalara tat vermek için kullanılır. Genellikle balık ve deniz ürünlerinden yapılan yemeklerde kullanılır. Ayrıca zeytinyağlı yemeklere de hoş bir tat ve koku verir. Hamileler kullanmamalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.