Deve Tabanı ve Deve Tabanının Faydaları

Deve Tabanı ve Deve Tabanının Faydaları

Deve Tabanı Kullanımı ve Faydaları

Deve Tabanı (Tussilago farfara, Compositae), Bileşikgillerden altınsarısı renginde çiçekler açan, geniş yapraklı ve her türlü toprakta yetişebilen otsu bir bitkidir. Çiçekleri, yapraklarından önce açar. Öksürük otu, Farfara adlarıyla da bilinir.

İçeriğinde tanen, acı madde, müsilaj, çeşitli alkaloidler ve organik asitler bulunur. Hekimlikte çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Çiçekleri Nisan’da, yaprakları ise, Haziran ve Temmuz aylarında toplanıp, kurutulur.

Deve Tabanının Bilinen Yararları

İdrar söktürür. Ağrıları dindirir. İştahı açar. Sinirleri yatıştırır ve vücuda kuvvet verir. Astım, nefes darlığı, bronşit ve soğuk algınlığında şikayetleri geçirir. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Yaraların iyileşmesinde ve çıbanların olgunlaşmasına yardımcı olur. sifalibitkileriniz

Deve Tabanı Nasıl Kullanılır?

Çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Yaprakları yarım saat kadar kaynatılıp suyu içilirse idrar söktürür ve sinirleri rahatlatarak ağrıları dindirir. Çiçeklerinden yapılan çay göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Yılda 6 haftadan daha uzun süre kullanmak tavsiye edilmemektedir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.