Dikenli İncir ve Dikenli İncirin Faydaları

Dikenli İncir ve Dikenli İncirin Faydaları

Deve Dikeni Dikenli İncir ve Yaprağının Faydaları

Dikenli incir (Opuntia ficus-indica) pek çok türü bulunan Kaktüs bitkisinin “Nopal zamkı” denilen bir zamk elde edilen türüdür. 5-10 cm uzunluğunda, kırmızı, sarı, turuncu renklerde kabuğu olan etli bir meyvesi vardır. Frenk inciri ve Hint inciri olarakta bilinir. Halk arasında kaynanadili adları da kullanılır. C vitamini içerir.

Üzerinde çok sayıda diken bulunur. İçinde tohumları bulunur. Tatlı ve suludur. Yenilebilir. Ancak, yerken kabuk kısmı soyulup çıkarılır. sifalibitkilerinizom. Akdeniz’de doğal olarak yetişir. Türkiye’de Batı ve Güney Anadolu’da bulunur.

Dikenli İncirin Bilinen Yararları

Kabızlığı giderir. Şeker hastalarına iyi gelir. Kolesterol oranını düşürür. İshal ve dizanteriye karşı faydalıdır. Sindirim sistemini rahatlatır. Yaprakları kaynatılarak elde edilen solüsyon cildi nemlendirir ve taze tutar. Tok tutar ve yemeklerden alınan yağın vücut tarafından emilimini azaltır. Bu özellikleri ile aşırı kilolarından kurtulmak isteyenler için de faydalı bir besindir.

Dikenli İncir Nasıl Kullanılır?

Dikenli İncir meyvesi kabukları soyularak yenebileceği ya da suyu sıkılarak içilebileceği gibi kaktüsün taze yapraklarından da yemek yapılabilir. Bitkiden doğal boya maddesi de elde edilmektedir. Yaprakları, ayrıca cilt ve saç bakımı için kullanılan doğal kozmetik ürünlerindendir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.