Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları

domates-salkimDomates Kullanımı ve Faydaları

Domates (Solanum lycopersicum), patlıcangiller (Solanaceae) familyasından, anayurdu Güney ve Orta Amerika olan, meyvesi yenebilen otsu bir bitkidir.

Domates demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir. Domatesteki likopen adlı antioksidanın hastalıklara karşı koruma sağladığı belirtiliyor. sifalibitkileriniz

Domatesin Bilinen Yararları

Romatizma ve nikriste faydalıdır. Safra ve böbrek taşlarını düşürmede yardımcı olur. Mide ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Cilde tazelik ve pembelik verir. Hazmı Kolaylaştırır. Böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürür. Arı sokmasında ve yanıkların tedavisinde faydalanılır.

Kanı temizler. Katarakt oluşumunu geciktiriyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını ve kanın durulmasını sağlar, damar sertliğini giderir. Kanseri, özellikle de prostat kanserini, önlemede çok etkilidir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

Yaşlanmayı geciktirir. Özellikle lif açısından zengin kabuklarıyla yenildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Uzmanlar sigara içenlere, doğum kontrol hapı kullanan kadınlara, uzun yolculuklar yapanlara, bütün gün oturarak çalışanlara kanı akışkan hale getirmek için bol bol domates yemesini tavsiye ediyor.

Domates Nasıl Kullanılır?

Domates taze olarak yenebileceği gibi yemeklerde, domates salçası, ketçap ve turşu yapımında da kullanılır. Ayrıca, domates cilt bakımı için de yararlıdır. Cilde tazelik ve renk verir. Dilimlenmiş domatesi ciltteki sivilce ve siyah noktaların üzerine koyup bir süre beklettikten sonra cilt temizlenirse yararı görülür. Domates ve domates suyu yağlı ciltlere iyi gelir ve derideki gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.