Dulavrat Otu ve Dulavrat Otunun Faydaları

Dulavrat Otu ve Dulavrat Otunun Faydaları

Dulavratotu Kullanımı ve Faydaları

Dulavrat otu (Arctium lappa), Bileşikgiller familyasından yol kenarlarında ve seyrek koruluklarda yetişen bir bitkidir. 1-1,5 metre boyundadır. Uçucu yağ, tanen ve inülin içerir. Bitkinin kök, yaprak ve tohum kısımları medikal amaçlarla kullanılır.

Dulavrat Otunun Bilinen Yararları

İdrar söktürür. Kanı temizler. Deri hastalıklarına karşı etkilidir. Romatizma ve gut şikayetlerini azaltır. Şeker hastalığına karşı faydalıdır. Terleticidir. Saç çıkmasını hızlandırır ve kepeği azaltır. Mide iltihaplarını iyileştirir.

Kökünden yapılan ilaçlar ise, deri iltihapları ve egzamanın tedavisinde ve karaciğer hastalıklarında kullanılır. Sindirim ve safra salgılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar. Yağlı ve akneli ciltlere iyi gelir. Derideki yara ve ülserlerin iyileşmesini hızlandırır.

Dulavrat Otu Nasıl Kullanılır?

Bitkinin kurutulmuş kökleri kaynatılarak dahilen kullanılabileceği gibi dulavrat otu kökünden elde edilen yağ zeytinyağı ile karıştırılıp haricen kullanılabilir. Köklerinden elde edilen yağ kozmetikte de kullanılmaktadır. sifalibitkilerinizcom

1 tatlı kaşığı kurumuş kökü 1 bardak suya katılır. Su kaynayıncaya kadar beklenir, daha sonra ateş kısılır, ısıtma 10-15 dakika daha sürdürülerek hazırlanan çaydan günde üç kez birer bardak içilir.

Bitkinin yapraklarıyla yara lapası hazırlanır. Şikayet edilen yerlere lapa dıştan uygulanır. Ancak sedef hastalığı ve egzamada tedaviye iyileşme belirtileri görülene değin, uzun süre devam edilmelidir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.