Durian Meyvesinin Faydaları

Durian Meyvesinin Faydaları

Durian Ağacı ve Meyvesinin Faydaları

Durian ağacının anavatanı Güneydoğu Asya; Tayland, Vietnam ve Malezya yarım adası olup, kokusunun biraz pırasaya benzemesine rağmen, dünyanın en lezzetli meyvesi olarak nitelendiril- diğinden, uzak doğu sıcak ülkelerinde de çok geçerlidir.

40 metreyi aşan boyuyla çok uzun bir ağaç olan durian, ormanda yetişiyor. 5 – 10 yaşları arasına meyve vermeye başlıyor. Kabuğuyla birlikte her bir meyvesi, 2 – 3 kg, bazen de 3 kg’ın üstünde.

Vitamin yönünden zengin olması nedeniyle Durian son derece besleyici olan B, C ve E ve yüksek demir içerikli. sifalibitkilerinizcom

Kökleri ve yaprakları ateş ve sarılık için geleneksel doktorlar tarafından yazılmaktadır. Şişlikler ve cilt hastalıklarında etkin olarak uygulanır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda Durian güçlü bir kan temizleyicidir. Durian, depresyon hafifletmek için bilinen amino asit triptofan ve anksiyete yüksek düzeyde içererek uykusuzluk ve mutluluk hissi yaratır. Durian yüksek derecede yumuşak protein içererek kas oluşturucu özelliğide vardır. Durian güçlü bir afrodizyak olarak tanınıyor.

Durian Nasıl Kullanılır?

Durian, tek parça ya da açılıp bölmeleri ayrılmış halde satışa sunuluyor. Çiğ olark tüketilecekse, soğutulduktan sonra yenmesi öneriliyor. Tıpkı bizim yaptığımız hoşaflar gibi , şekerle kaynatılarak da tüketiliyor. Şimdilerde, dondurmaya lezzet vermek için de kullanılıyor. Sumatra’nın bir kenti olan Palembang’da, durian’ın etli kısmı, topraktan yapılmış kaplarda mayalanıp tüketiliyor. Durianın, konservesi de yapılıyor. Bu meyvenin farklı kullanım alanları da var. Örneğin kabuk kısmı, ipeğin beyazlatıl masında kullanılıyor.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.