Duvar Sarmaşığının Faydaları

Duvar Sarmaşığının Faydaları

Duvar Sarmaşığı ve Faydaları

Duvar Sarmaşığı (Hedera helix) sarmaşıkgiller (Araliaceae) familyasından Avrupa ve Güneybatı Asya bölgesine özgü, sonbaharda sarı renkte çiçekler açan ve daima yeşil kalan, duvarlar, kayalar ve ağaçlarda uygun yüzeylerin bulunması durumunda 20-30 metreye kadar boylanabilen, tırmanıcı bir bitkidir. Saponin, helixin ve zehirli bir glikozid olan hederin içerir.

Duvar Sarmaşığının Bilinen Yararları

Selülit ve romatizmada faydalıdır. Nezle, astım, bronşit, soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarında faydalıdır. Kabızlığı gidermeye ve bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Çıbanları olgunlaştırır. Spazm çözücüdür. Aybaşı kanamalarını düzenleyici etkiye sahiptir.

Duvar Sarmaşığı Nasıl Kullanılır?

Yaprakları kurutularak kullanılır. Meyveleri zehirli olduğu için kullanılmaz. Yapraklarının dahilen kullanımında da dikkatli ve ölçülü olunmalıdır. Daha ziyade bitkiden elde edilen özler ilaç sanayinde, hazır ürün yapımında kullanılır. Suda kaynatılan taze yaprakları ile çay yapılabileceği gibi bu yapraklar ağrıyan yerlere konursa ağrıyı hafifletir, çıban ve sivilcelerin üzerine konursa iyileşmeyi hızlandırır. sifalibitkilerinizcom

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.