Ebegümecinin Faydaları

Ebegümecinin Faydaları

Ebegümeci Bitkisi ve Çayının Faydaları

Ebegümeci Bitkisi, Ebegümecigiller familyasından, kendi kendine yetişen ve mor renkte çiçekler açan çok yıllık bir bitki olan Ebegümecinin yaprakları sebze olarak, çiçekleri de ilaç olarak kullanılır.

Ebegümecinin Bilinen Yararları

Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Kabızlığı giderir. Mide bulantısı ve kusmaları önler. Ateşi düşürüp, vücuda rahatlık verir. Nezle, bronşit, nefes darlığı tedavisinde kullanılır. Lapası çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Burun kanamasını durdurur. Burun tıkanıklığını giderir. Dişeti hastalıklarına iyi gelir. Mide ve Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ses kısıklığını, boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Cildi koruyup yumuşatarak nemli kalmasına yardımcı olur. Mide ağrısını keser. Gözaltı kırışıklıklarına ve şişliklerine iyi gelir. sifalibitkileriniz. Ayak şişkinliklerinde, kırık ve çıkıklardan ileri gelen şişkinliklerde banyoları çok yararlıdır. Göz kuruluğu çekenlerde çayı ile pansuman iyi gelir.

Ebegümeci Nasıl Kullanılır?

Tazesi sebze olarak tüketilir. Kuru yaprakları ve çiçekleri de suda kaynatılmak suretiyle Ebegümeci Çayı olarak ya da lapa haline getirilerek haricen kullanılır. Lapa haline getirilip çıbanların, yaraların ya da egzama olan bölgenin üzerine konursa yararı görülür. Kaynatılıp demlendikten sonra ellere ve ayaklara banyo yaptırılırsa yorgunluğu giderir. Gözlere pansuman yapılırsa gözleri dinlendirir. İnce ciltlere de faydalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.