Ebu Cehil Karpuzu Faydaları

  • 24 Aralık 2012
  • Yorum Yaz
  • 5.188 kez incelendi.
Ebu Cehil Karpuzu Faydaları

Ebucehil Karpuzu (Acıhıyar) ve Fafdaları

Ebu cehil karpuzu (Citrullus colocynthis) Kabakgiller familyasından elma iriliğinde meyvesi çok acı ve ishal yapıcı bir bitkidir. İçeriğinde “colocynthine” vardır. Zehirlidir ve 2 gramdan fazlası öldürebilir. Haricen kullanılır. Diğer isimleri Eşekhıyarı, Acıdüvelek, Acıdülek, Yabanhıyarı olarak da bilinir.

Ekseriya çöplüklerde yetişir. Mavi yeşil yapraklı, sert kaba tüylü, sürüngen otsu bir bitkidir. sifalibitkileriniz. Akdeniz bölgesinde çok rastlanır. Oval şeklindeki meyvelerinin içindeki sıvıdan sulandırılarak ve köklerinden infüzyon yolu ile faydalanılır.

Meyvelerinin açılma tarzıyla ünlüdür. Olgunlaşan meyve birdenbire koparak ayrılır. Bu esnada tohumlarını ve içindeki sıvı özü metrelerce uzağa fırlatır.

Ebucehil Karpuzunun Bilinen Yararları

Romatizma, mafsal ve nikris ağrılarını dindirir. Kaşıntıları geçirir. Özellikle meyvesi, kökü ve elateryum adıyla tanınan madde ishal yapıcı ve idrar arttırıcı, hemde buruna çekilmek yoluyla sinüzite karşı kullanılır.

Ebu Cehil Karpuzu Nasıl Kullanılır?

Natürel ilaç ve tentürü yapımında kullanılır. Ebucehil karpuzu kaynatılıp, basura pansuman yapılır. Uyuz, kaşıntı Ebucehil karpuzu zeytinyağıyla karıştırılıp kaşınan yerlere sürülür.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.