Eğir Kökünün Faydaları

  • 24 Aralık 2012
  • Yorum Yaz
  • 4.592 kez incelendi.
Eğir Kökünün Faydaları

Eğir Otu ve Kökünün Faydaları

Eğir otu, Eğir kökü, Eğir (Acorus calamus), Yılanyastığıgiller familyasından, su kenarları, bataklık gibi sulak yerlerde yetişen, meyveleri yeşil, çiçekleri erguvani renkte olan, 125 cm’e kadar uzayabilen, çok yıllık otsu ve rizomlu bir su bitkisi ve kökleridir.

Anavatanı Hindistan olan Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarına kadar yayılmış bir bitkidir. sifalibitkileriniz. Uçucu yağ, organik asitler, reçine, nişasta ve tanen içerir.

Eğir Otunun Bilinen Yararları

Dişetlerini kuvvetlendirir. Sinirleri yatıştırır, ağrıları dindirir ve ateşi düşürür. Terleticidir. Sinirleri yatıştırır. Özellikle sindirim sistemi üzerindeki etkisi ile çok faydalıdır. İştah açar ve iştahsızlığı giderir. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Gastrit, mide ülseri ve ekşimesinde faydalıdır. Karın ağrısını geçirir. İdrar, gaz ve adet söktürücüdür. Spazmları giderir. Romatizma ve nikris şikayetlerini azaltır. Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen eğirotu, sarılıkta da faydalıdır. Vücudu zehirli maddelerden arındırmaya yardımcı olur.

Eğir Kökü Nasıl Kullanılır?

Eğir otunun taze kökleri, kabuklarından soyulduktan sonra kurutulup suda kaynatılarak çayı yapılır. Eğir kökünden yapılan çay içilebileceği gibi harici olarak da kullanılabilir. Eğir Kökü çiğnenirse diş ağrısını keser ve diş etlerini güçlendirir.

Uyarı: Ön görülen dozlarda alındığında her hangi bir yan etkisi yoktur. Aşırı alımlarda ise mide bulantısı ve kusma yapabilir. Uçucu yağı kullanılmamalıdır, içerigindeki Asorone yüzünden duodenal kanseri yapabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.