Eğreltiotu ve Faydaları

Eğreltiotu ve Faydaları

Eğrelti Otu Kullanımı ve Faydaları

Eğrelti ya da Eğrelti otu (Pteridophyta), 60-70 cm boylarında, rutubetli ve az ışık alan, gölge yerlerde yetişen zehirli bir bitkidir. Kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Kimi türlerinde köksap ve yenebilen kök, nişasta bakımından zengindir. Günümüzde süs bitkisi olarak da yetiştirilen eğrelti otları gübre olarak da kullanılır. Başlıca türlerinden olan erkek eğrelti otu (Driopterix filix mas) iri yeşil demetler durumundadır ve silisli topraklarda bolca yetişir. Bağırsak asalaklarını düşürücü etkileri olan erkek eğrelti otu adına karşın hem erkek, hem dişi gametler taşır.

Eğrelti Otunun Bilinen Yararları

Özellikle kancalı kurtlara ve tenyalara karşı etkilidir. Basur ve varis şikayetlerini azaltır. Kalp çarpıntısını gidermeye yardımcı olur. sifalibitkileriniz

Eğrelti Otu Nasıl Kullanılır?

Kurutulup temizlenmiş kökü kaynatılıp içilirse bağırsak parazitlerini döker. Eğrelti otundan sonra müshil ilacı alınırsa parazitin atılmasını kolaylaştırır, fakat yağlı müshil ilacı kullanılmamalıdır. Çünkü zehirlenme yapabilir. Eğreltiotu, kurutulup dövüldükten sonra yaraların üzerine konursa iyileşmesini hızlandırır.

Uyarı: Zehirli olduğu için dikkatli kullanılmalıdır. Çocuklarda, gebelikte ve emziren annelerde kullanılmamalıdır. Başlıca zehirlenme belirtileri bulantı, kusma, ishal, titreme vb. sayılabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. okan dedi ki:

    Ellerinize sağlık çok yararlı bilgiler. Google da sizin siteyi görünce direk giriyorum.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.