Fare Kulağı Bitkisi Faydaları

Fare Kulağı Bitkisi Faydaları

Farekulağı (Güveyotu) ve Faydaları

Farekulağı (Anagallis) çuha çiçeğigiller (Primulaceae) familyasından tohumları kuşyemi olarak kullanılan bitkilere ait bir cinsdir. Kokusu güzeldir. Çiçekleri, beyazımtırak erguvan rengindedir. Dallarının ucunda, küçük demetler halinde bulunur. Yapraklarının altı tüylüdür. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur. İçeriğinde; terpinol, terpinin vethymol gibi kokulu maddeler vardır.

Türkiye’de Anagallis arvensis türü yaygındır. Bu tür, bir yıllık otsu ve çıplak bitkilerdir. Yaprakları sapsız olup, mavi veya kırmızı çiçeklidir.

Farekulağı Bitkisinin Bilinen Yararları

İştahı açar, vücuda dinçlik verir. Nezleyi keser. Göğsü yumuşatır, öksürüğü giderir, balgam söktürür. Diş ağrılarını keser. Sinir bozukluklarını giderir. Görme zafiyetinde de faydalıdır. Midevi, yatıştırıcı ve spazm gidericidir. Yaralar için hazırlanan ilaçların bileşiminde vardır.

Etiketler:

Yorum Yaz

bursa seo SEO Blogu HTML Dersleri HTML Nedir CSS Dersleri seo paketleri İstanbul SEO Ajansı izmit evden eve nakliyat fiyatları petek temizleme aşk büyüsü büyü bozma antalya havalimanı transfer 05.06.2018 SON eşya depolama ofis taşımacılığı evden eve nakliyat