Fasulye ve Faydaları

Fasulye ve  Faydaları

fasulye-kuru

Fasulye ve Fasulyenin Faydaları

Fasulye (Phaseolus vulgaris), baklagiller familyasından Orta Amerika menşeli, bir yılda yetişen otsu bir bitkidir.

Fasulye Tam bir protein deposu olan fasulye A, B9 ve C vitamini ile demir ve magnezyum mineralleri açısından zengindir. Ayrıca, B5 vitamini ve kalsiyum içerir. Lif açısından da zengindir.

Soğuğa duyarlı bir bitki olan fasulye hemen her tür toprakta yetişir. Fasulyenin bugün dünyanın pek çok yerinde yaygın olarak tarımı yapılmaktadır. sifalibitkileriniz. Yaklaşık 80 çeşidi vardır. Bütün baklagiller içinde en çok tüketilen sebzelerden biridir. Tohumdan yetiştirilir.

Fasulyenin Bilinen Yararları

Vücuda güç ve enerji vererek, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Vücudun gelişimini ve onarımını destekler. Kemikleri güçlendirir. Romatizma ve siyatik şikayetlerini azaltır. Böbrek rahatsızlıklarında etkilidir. Sinirleri kuvvetlendirir ve kalp çarpıntısını giderir. Vücudun kuvvetlenmesini sağlar. Pankreas bezi’nin gereği gibi çalışmasına yardımcı olur. Şeker hastalığını önler ve kandaki şeker miktarını düşürür. İdrar tutukluğunu giderir.  Karaciğer yetersizliğini tedavi eder. Albümini düşürür. Kalbi ve böbrekleri kuvvetlendirir. Böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Zehirlenmelerden sonra yenilecek olursa; çabuk iyileşmeyi sağlar.

Fasulye Nasıl Kullanılır?

Tanelerinden ve yapraklarından faydalanılır. Fasulye, taze ve kuru olarak yemeklerde kullanılır. Zehirlenmelerden sonra yenirse iyileşmeyi hızlandırır. Kullanmadan önce bir gün kadar suda bekletilirse gaz yapıcı özelliği gider.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.