Fıstık (Yerfıstığı) ve Faydaları

Fıstık (Yerfıstığı) ve Faydaları

Fıstık Kullanımı ve Faydaları

Yer fıstığı (Arachis hypogaea), baklagiller (Fabaceae) familyasından olup bilinen 32 türü tespit edilmiştir; bunların bir kısmı tek yıllık, bir kısmı ise çok yıllık bir bitkidir.

Protein, yağ ve E vitamini açısından zengin bir besin olan fıstıkta B grubu vitaminler ile fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum mineralleri de bulunur.

Fıstığın Bilinen Yararları

Cinsel gücü arttırır. Öğrenmeyi kolaylaştırır. Kalp sağlığına iyi gelir. Bağışıklık sistemini destekler. Yerfıstığı yağı kabızlığa iyi gelir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Yerfıstığı vücuda enerji ve kuvvet verir. Kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.

Kandaki şeker oranını ayarladığı için şeker hastalarına faydalıdır. Gastrit, mide yanması ve ekşimesi şikayetlerini azaltır. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Başta Meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur.

Fıstık (Yer fıstığı) Nasıl Kullanılır?

Fıstık genellikle çerez olarak ya da tatlılara ayrı bir lezzet katmak için kullanılır. Ayrıca, fıstıktan elde edilen fıstık yağı da kullanılmaktadır. Fıstık içini, üzerini kaplayan zarı ile birlikte yemek daha faydalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. esra dedi ki:

    Yer fıstığını çok severim ama bana zararlı oldugu için pek kullanamıyorum.

  2. ayşe dedi ki:

    güzel bilgi verilmiş ama kilo yapıp yapmadığı yazmıyo

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.