Frenk Üzümü ve Faydaları

  • 12 Ağustos 2011
  • Yorum Yaz
  • 3.758 kez incelendi.
Frenk Üzümü ve Faydaları

Kırmızı Frenk Üzümü ve Faydaları

Frenk üzümü Taşkırangillerden; yaprak döken bir çalı türüdür. Diğer isimleri Groseille, Currant, Ribes rubrum olarak bilinir. Yemişi uzun salkım şeklinde olup, taneler, ufak ve kırmızıdır. Tadı mayhoştur. 150 kadar türü vardır. Daha çok şurubu yapılarak kullanılır. İçeriğinde organik asitler vardır.

Kırmızı Frenk üzümü türleri içerisinde en bilinen ve en akılda tutulan türlerinden biridir. Batı Avrupa (Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda, Kuzey İtalya Kuzey İspanya ve Portekiz’de doğal olarak yetişmektedir.

Frenk Üzümünün Bilinen Yararları

İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür. Vücuda rahatlık verir. Karında toplanan suyu söker. Karaciğer şişliğini giderir. Sarılığı giderir. Şurubu, çok besleyicidir. Romatizma ve mafsal kireçlenmelerinde de faydalıdır.

Sindirim yollarındaki iltihapları temizler. Böbreklerdeki taşların düşmesine yardımcı olur. Frenk üzümü kanser hücrelerinin ilaçlara gösterdiği direnci kırıyor. Sifalibitkileriniz. Frenk üzümünün aktif oksijen radikalleri üzerinde antioksidan özelliği vardır.

Frenk üzümünün kronik hepatit hastalarının karaciğer fonksiyonlarını geliştirdiği de tespit edildi. Frenk üzümün çekirdeğinde karaciğeri koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren, şizandrin lignanları, deoksişizandrin, gomisin ve pregomisin maddeleri bulunuyor.

Frenk Üzümü Nasıl Kullanılır?

Genellikle şurubu ve reçeli yapılarak kullanılır.

Uyarı: Bu bitkiyi hamileler kulanmamalı.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.