Gelincik Çiçeği ve Faydaları

Gelincik Çiçeği ve Faydaları

gelincik gelincik1 gelincik2 Gelincik Çiçeği Kullanımı ve Faydaları

Gelincik (Papaver rhoeas), gelincikgiller  ailesinden olup Dünya’da çok geniş bir yayılma alanına sahip bir yıllık çiçekli bir bitkidir. 25-60 cm arasında değişen yüksekliklere ulaşabilir. Yaprakları mavimsi yeşildir. Dip yapraklar uzun saplı, gövde yaprakları sapsız ve gövdeye bitişiktir. Çiçeklerin genel rengi koyu kırmızıdır. Ancak beyaza kadar giden sarı, turuncu gibi değişik renkleri vardır.

Çoğu kırmızı renklidir. Yaz aylarında toplanıp, gölgede temiz bir kağıt üzerine serilerek kurutulur. İçeriğinde rheadine vardır. Kokusu hoş değildir. sifalibitkileriniz Tadı da acıdır.

Gelincik Çiçeğinin Bilinen Yararları

Yatıştırıcıdır. Uykusuzluk çekenlere faydalıdır. Nefes darlığı, astım ve bronşite iyi gelir. Öksürüğü ve öksürüğün boğazda yaptığı gıcığı keser. Kusmayı ve kan tükürmeyi önler. Boğmacada faydalıdır. Yanıkları iyileştirir.

Gelincik Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Çiçekleri güneşte kurutularak kullanılır. Tadı acı olduğu için daha çok şurubu tüketilir. Kurumuş taç yapraklarından 1-2 tatlı kaşığı alınıp dört bardak kaynar su içinde 10-15 dakika demlendirilerek infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde üç kez birer bardak içilebilir.

Gelincik çiçeğinin yeşil aksamından, tohumlarından, ve kırmızı taç yapraklarından, petallerinden yararlanılır. Taç yapraklarından geleneksel olarak gelincik şerbeti yapılır. Bozcaada gelincik ve gelincikten elde edilen gelincik şerbeti ile ünlüdür.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. çakmak..İ. dedi ki:

    Bilgilendirmenize çok teşekkürler. İşlerinizde üstün başarılar diler devamını bekleriz. Saygılarımla..

  2. sibel Ferihan dedi ki:

    gelincik yetiştirmek istiyorum gelincik hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olurmusunuz

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.