Gilaburu ve Gilaburu Suyunun Faydaları

Gilaburu ve Gilaburu Suyunun Faydaları

Gilaburu Meyvesi ve Suyunun Faydaları

Gilaburu (Viburnum opulus) Adoxaceae familyasından kırmızı renkli, nohut büyüklüğünde meyveler veren, 3 metreye kadar boylanabilen ve kartopu gibi toplu halde beyaz çiçekler açan bir ağaçtır. Demet halindeki beyaz çiçeklerinden dolayı “Kartopu Ağacı” olarak da bilinir. Bol miktarda su ile yetiştirilir.Acımsı bir tadı vardır.Gilaburu, suyu sıkılarak tüketilir. Bol miktarda şeker karıştırılarak içilen gilaburu suyunun böbrek taşı rahatsızlığına iyi geldiği söylenir. Ayrıca meşhur Rus Korosunda bu bitki ile ilgili şarkı olan Kalinka şarkısı vardır.

Yöresel olarak  gilaboru, giligili, gilabolu, dağdağan gibi farklı isimlerle de anılır. Özellikle Türkiye’de Kayseri ve civarında yetişir. Reçine, tanen, organik asitler, saponin, arbutin, şekerler, acı madde ve C vitamini içerir. sifalibitkileriniz Mineraller açısından da zengindir.

Gilaburunun Bilinen Yararları

İdrar söktürür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaşlanmanın etkilerini geciktirir. Kabızlığı giderir. Kas gerilimini azaltır ve spazmları engeller. Adet zorluğu ve düzensizliğine karşı çok etkilidir. İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı faydalıdır. İdrar kanalındaki iltihaplanmaları temizler. Gece ve gündüz sık tuvalete çıkmayı azaltır. Egzama gibi cilt sorunlarında dışarıdan kullanılır. Gilaboru ayrıca böbrek tembelliğine ve bazı cins böbrek kistlerine de iyi gelmektedir. Sakinleştirici etkileri ile spazmları çözer ve uykusuzluğa iyi gelir. Spesifik olarak Kramp, yumurtalık ve rahim kası rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Böbreklerin çalışmasını arttırır ve böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olur. Gilaboru, idrar kanalını genişletme özelliği ile mesanenin bir seferde ve kolaylıkla boşalmasını sağlar.

Gilaburu Nasıl Kullanılır?

Gilaburu meyvesi taze olarak yenebileceği gibi suyu sıkılarak da tüketilebilir. Şekerle tatlandırılan meyve suyu böbrek taşlarına karşı faydalıdır. Ağacın gövde kabukları ve yaprakları da suda kaynatılarak çay hazırlanabilir.

Yapılan araştırmalar gilaburu suyunun diyüretik, yani vücuttaki şişkinliği, ödemi çözücü, böbrekleri çalıştırıcı, artık ürünlerin vücuttan atılmasına yardımcı etkileri olduğunu ortaya koydu. Bu kapsamda gilaburu suyu zayıflama diyetine de çok büyük destek olacaktır. Çünkü, bol sıvı tüketimi özellikle zayıflama diyetlerinde çok önemli bir unsurdur.

Böbrek ve Böbrek Taşı Tedavisi

Gilaboru meyvesi, halk arasında böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşının düşürülmesinde yaygın olarak kullanılır. Böbrek taşlarının bütün cinsleri asılları itibarıyla suda çözünmeyen kalsiyum tuzu olup bu tuz oluşumunu yerinde eritecek bir ilaç bulunmadığından dolayı lazer, ses dalgası vs. gibi yollarla böbrek taşı fiziksel olarak parçalanıp yerinden oynatılarak düşürülmeye çalışılmaktadır (diğer bir yöntem açık operasyondur). Ve bu yöntemler hastaya aşırı ağrı- sancı vermenin yanında kalıcı yan tesirleri olan yöntemlerdir. Gilaboru ise böbrek taşını, diğer usullerde ( lazer. vs. ) olduğu gibi; fiziksel parçalama yöntemi ile değil kimyasal çözünme ile yok ettiğinden dolayı ne taş çözünürken nede idrar ile birlikte atılırken hasta ağrı sancı hissetmez. Taşın oluşum süreci tersine işleyerek, taş tamamen erir ve idrar ile birlikte kimyasal madde olarak atılır. 1 kür (8 kg ) gilaboru 1 hafta içerisinde 6 – 8 mm böbrek taşı eritebilmektedir. Taş 8 mm den büyük ise her 8 mm için bir kür düşünülmelidir. Gilaboru ayrıca böbrek tembelliğine ve bazı cins böbrek kistlerine de iyi gelmektedir.

Not: Sertliğinden dolayı lazerinde kıramadığı kristalize cins böbrek taşını Gilaboru’ da eritmeyebilir. Bu cins taş ile karşılaşma riskimiz %4-5 civarındadır.

Prostat ve idrar yolu hastalıkları: Gilaboru, idrar kanalını genişletme özelliği ile mesanenin bir seferde ve kolaylıkla boşalmasını sağlar. Gece ve gündüz sık tuvalete çıkmayı azaltır. İdrar kanalındaki iltihaplanmaları temizler. İdrar kanalındaki daralma ve boğumları açar, idrar zorluğu ve yanmalarına karşıda son derece etkili ve tedavi edicidir.

Kadın hastalıkları: Adet zorluğu ve düzensizliğine karşı çok etkilidir. Spesifik olarak Kramp, yumurtalık ve rahim kası rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Rahmi rahatlatır. Böylece adet görme krampları sona erer ayrıca Mensturasyondan kaynaklanan ağrıları azaltır. Düşük durumu/ tehlikesinde kullanılır. Damar genişliğini düzenlemesinden dolayı adet dönemlerinde aşırı kan kaybını ve menapozda ki kanamaları azaltır.

Kalp/ Tansiyon: Gilaboru yatıştırıcı, damar genişliği düzenleyici, iskelet ve kas rahatlatıcı , kalp güçlendirici etkiye sahiptir. Gilaboru ” Visceral” gerilim / Tansiyon için çok etkilidir. Kas gerilimini azaltır ve spazmları engeller. Hipertansiyonda Cardiovascular sistemini rahatlatır ve tansiyon rahatsızlığından kaynaklanan kabızlığı engeller. Harici kullanımda kramp ve kas gerilmesini rahatlatır. Bazı migren vakalarında da yardımcı olabilir.

Uyarı: Mide ve bağırsak ülseri olanlar gilaburu suyunu kullanmamalıdır.

Not: Gilaboru meyvesinin faydalarını yazdığımız rahatsızlıklar için etkisi yüzde yüz değildir. Yukarıda yazılan faydaları halk arasında bilinen faydaları, kullanan kişilerin belirtmiş olduğu yorumlar ve yapılan çeşitli araştırmalar doğrultusunda belirtilmiştir. ilgili kanunlar gereği şifalı bitkilerin rahatsızlıklara iyi geldiğinin belirtilmesi yasaktır. Şifa olmasını dileriz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 8 yorum yapıldı:

 1. ender silil dedi ki:

  gilaburu fidanının yetiştirilmesi konusunda
  dikim budama sulama bilgileri ve akdeniz bölgesinde yetişirmi 650 rakımda ve sahilden 20 km. içerde arsam var yetiştirebilirmiyim /amatörce/

 2. tayfunculcuoglu dedi ki:

  Prostat hastalıgına nasıl iyi geldigi konusunda acıklayıcı bilgi yok. Kac kg gılaburu meyvesi prostatı eritiyor.?
  Prostat kanseri degilim. Geceleri iki kez uyanıyorum. İdrar dökme sıkıntım yok. Nasıl prostatımı eritecegim?

  selamlarımla 0535 5229214

 3. ibrahim dedi ki:

  Yukarıdaki soruya çevep vermek gerekirse Tayfun bey bu konu taşın sertliğine göre değişkenlik gösterir çünkü gilaburu satış yaparken biz bu şekilde bir sınırlama koyamayız ürün doğal bir meyve olduğu için asit olarak meyveden meyveye bile değişkenlik gösterir.

  Bu ürünü kullanın zaten tesirini kendi kendinize göreceksinizdir.

 4. gilaburu dedi ki:

  Gilaburu meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor, yakın gelecekte en çok tüketilen şifalı bitkiler arasına gireceği kesin gibi. Tadı kekremsi biraz ama şeker ilavesi ile içimi de daha keyifli hale gelebiliyor.

 5. Arsen dedi ki:

  Şurubun faydasını gördüm kesinlikle tavsiye ederim Ultrasonda görünen sağ böbrek deki 19-15 mm lik iki taş ile sol böbrekdeki 5- 6 mm lik taşlar Şurubu 1 ay boyunca sabah akşam aç karnına bir çay bardağı içtikden sonra çektirdiğimiz renkli filimde sağ böbrekde 10 mmlik tek taş sol böbrekde 3 mm lilk tek taş olarak tesbit edilmiştir All razı olsun Şurubu tavsiye eden ve imal edenlerden

 6. İhsan dedi ki:

  Gilaburu suyu safra kesesindeki taşlara iyi geliyor mu tşk.

 7. T.ERKMAN dedi ki:

  BRİ KÜR ( 8 KG.) NEYİ İFADE ETMEKTEDİR ?
  1 LİTRE /X 8 ŞİŞE GILABURU SUYU MU ? YAZI YANILGISI MI ?

  …………… Taşın oluşum süreci tersine işleyerek, taş tamamen erir ve idrar ile birlikte kimyasal madde olarak atılır. 1 kür (8 kg ) gilaboru 1 hafta içerisinde 6 – 8 mm böbrek taşı eritebilmektedir. Taş 8 mm den büyük ise her 8 mm için bir kür düşünülmelidir…………

 8. şükrü dedi ki:

  merhaba
  Safra kesesi taşına iyi geliyor mu? daha önceden de soruldu ?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.