Ginkgo Biloba ve Faydaları

  • 8 Ağustos 2011
  • Yorum Yaz
  • 5.574 kez incelendi.
Ginkgo Biloba ve Faydaları

ginkgo-biloba1

Ginkgo Biloba (Mabet Ağacı) ve Faydaları

Ginkgo Biloba (Mabet Ağacı), günümüzde varlığını sürdüren hiçbir yakın türü veya benzeri bulunmayan, tamamıyla kendine özgü bir ağaçtır. Ginkgolar 20-35 metre aradında yüksekliğe varan orta ile geniş arası boyutlarda yaprak döken ağaçlardır.

Ginkgo Biloba’ların bilinen yararları

Kan yapıcıdır. Soğuk el ve ayaklarda faydalı olabilir. Yaşlılarda, bunama belirtilerini azaltabilir. Alzheimer hastalığında yardımcıdır. Kulak çınlamasını önlemede faydalı olabilir. Vitiligonun (ala) durdurulmasına ve yeniden pigment oluşumuna yardımcı olabilir. Troid bezinin düzenli çalışmasına katkıda bulunur (özellikle hipertroid durumunda). Zihni açar, yorgunluk ve stresi azaltır. Beynin beslenmesine yardımcı olur ve hafızayı güçlendirir. Öğrenme yeteneğini arttırır, aktif ve zinde bir vücut oluşmasına yardım eder. İktidarsızlık ve sertleşme problemlerinde faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Metabolizmayı hızlandırabilir ve sindirime yardımcı olur. Sinerjetik etki ile vücut dayanıklılığını arttırır, enerji verir, yorgunluğu azaltır. Vücüdun enerji muhafaza etmesine yardımcı olur, nükleik asit ve protein sentezini hızlandırır. Kan şekerininin dengelenmesine yardımcı olur. Çiçeklerin tozlanma zamanında allerjik reaksiyonların önlenmesinde faydalıdır. Anti-allerjik özelliği vardır. Zihinsel dayanıklılığı arttırır. Serbest radikallerin hücre tahribatını azaltır. (Doğal antioksidan)

Ginkgo Biloba Nasıl Kullanılır?

Önerilen doz günde 3 kez 40-80 mg’dır. Ginkgo biloba alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ürünün içeriğindeki Terpen laktonları ile Flavon glikosidlerinin miktarı ve oranlarıdır. Ginkgo biloba’nın faydalı olabileceğini gösteren klinik araştırmalarda %24 flavon glikozidi ve %6 terpen laktonu içeren standardize ürünler kullanılmıştır. E Komisyonuna göre yalnızca Ginkgo biloba yaprağından ekstrakte edilmek suretiyle elde edilen, %22-27 flavon glikozitleri, %5-7 terpenik laktonlar ve en fazla 5 ppm ginkgol asidi içeren standardize kuru ekstre (EGb 761) tedavide kullanılmalıdır. sifalibitkileriniz Ginkgo Bilobayı çay olarak içmenin faydası yoktur. Allerjen etkisi olan ginkgol asidi içerdiği için ham drog kullanılmamalıdır.

Ginkgo Biloba Zararları

Yüksek dozda kullanılmamalı. Gastroentestinal sorunlar, kanama, ishal ve mide bulantısı gibi yan etkiler meydana gelirse kullanımına son verilmelidir. Ginkgo Biloba’nın kanın pıhtılaşmasını önleyici etkisi olduğundan kan sulandırıcı ilaçlarla beraber kullanılmamalı. Romatizma ilaçları, idrar söktürücü ilaçlarla, MAO inhibitör antidepresanlarla birlikte alınmamalı. Ginkgo biloba ekstresi Procardia adlı tansiyon ilacıyla etkileşime girer. Ayrıca ginkgo biloba ve bazı bitkiler kan sulandırıcı özellikleri olduğu için herhangi bir ameliyattan önce bu tür bitkilerin kullanımına son verilmiş olması gerekir. Hamilelerin kullanması önerilmez.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.