Granadilla ve Faydaları

  • 2 Ağustos 2011
  • Yorum Yaz
  • 4.577 kez incelendi.
Granadilla ve Faydaları

Granadilla Meyvesi ve Faydaları

Granadilla meyvesi, 19. yüzyılın sonlarına doğru Havaii de yetiştirilmeye başlanan ve daha sonraları da Amerika’nın Florida eyaletinde de yetiştirilen güzel bir meyvedir. İçerisinde C, B1, B2, B3, karoten, kalsiyum bulunmaktadır.

Granadilla’nın dış kabuğu turuncu renkte olup kabuğu düz bir yapıdadır. Ağacın yaprakları 8 – 20 cm boyunda, 6 – 15 cm enindedir. Yapraklarının üst tarafı koyuya çalan yeşil, alt kısmı ise daha açık yeşildir. Meyvenin içi çekirdekli bir yapıda olup, yenilen kısmı da bu çekirdekli kısmıdır.

Granadilla ağacı, Orta Amerika ve Afrika ülkeleri ile Bolivya ve Peru da üretilmektedir. Meyve daha önceleri İsrail de üretilmeye çalışılmış ama buranın iklim koşullarının meyvenin yetişmesine imkan vermemesinden dolayı bu projeden vazgeçilmiştir. sifalibitkileriniz. Yine “Yeni Gine” de üretiminin yapılabileceği yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmış, Haiti’nin dağlık yamaçlarında yetiştirilebileceği konusunda projeler oluşturulmuştur.

Granadillanın Bilinen Yararları

Subtropikal bir meyve olan Granadilla, içerdiği Kalsiyum sayesinde kemik gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikte ayrıca cildi diri ve sağlıklı tutma gibi özellikleri de bulunmaktadır.

Granadilla Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Çekirdeklerini yiyebilir, meyve sularınızda, tatlılarınızda, yoğurtlarınızda, dondurmalarınızda, kokteyllerinizde, salatalarınızda ilave ederek, farklı bir lezzet ve görsel elde edebilirsiniz.

Saklama koşulları: 7 ºC de %80 – %90 nem seviyesinde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Besin değerleri: C, B1, B2, B3, Keroten ve Kalsiyum açısından zengin bir meyvedir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.