Guava ve Faydaları

  • 3 Ağustos 2011
  • Yorum Yaz
  • 7.996 kez incelendi.
Guava ve Faydaları

Guava Meyvesi ve Faydaları

Guava (Psidium “Nar anlamında Latince Psidium kelimesinden türemiştir.) Yaklaşık 100 kadar türü bulunur. Anavatanı Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika’nın kuzeyidir. Günümüzde Güney Asya, Hawaii, Karaipler ve Afrika’da ziraati yapılmaktadır.

Guava Üretimi Yetiştirilmesi

Üretilmesi hem tohumdan hem de kök filizlerinden yapılabilir. Tohumdan üretildiği takdirde uzun zaman kuvvetli çimlenmelerini koruyan çekirdekler 20′ şer cm. Aralıklarla yastıklara dikilir ve bunlardan yetişen fidanlar 2-3 çift yapraklı olduktan sonra 75 X 75 m. Aralıklarla asıl yerlerine şaşırtılır. Bundan başka çelik olarak ince dalları da kullanılabilirse de; daha kolay ve çabuk yetişmesi bakımından daima kök filizleri tercih edilmektedir. Bahçelerde meyvelerin kolaylıkla toplanabilmesi için ağaçlar bodur kalacak şekilde budanır. Guava çabuk yetişen bir bitki olduğundan dikildikten 2-3 sene sonra meyve vermeye başlar ve meyveler çiçek açtıktan ortalama üç ay sonra tamamen olgunlaşır. Meyvelerin kokularını muhafaza etmek için toplama işi sabahları erken yapılır. Bir ağacın ilk senelerde verdiği meyve 6-8 Kg. kadar ise de bu ürün ağaçlar yaşlandıkça aşamalı olarak 20-25 kiloya kadar yükselebilir.

Guavanın Bilinen Yararları

Guava, içindeki antioksidan oranı yüksek olan meyvelerden birisidir. Ayrıca içeriğinde yüksek oranda C vitamini ve likopen (karpuzave domatese kırmızı rengini veren antioksidan karatenoid ) bulunmaktadır.

Özellikle kırmızı veya pembe etli guavalar daha yüksek oranda likopen içerirler. Yapılan araştırmalar sonucu likopenin, özellikle erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu olduğu belirtilmiştir. sifalibitkileriniz

Guava, ayrıca, betakaroten, potasyum ve çözülebilir lif açısından da oldukça zengindir. Bu sebeple guava kolesterol düzeyinin ve tansiyonun dengelenmesinde, dolayısıyla kalp sağlığının korunmasında büyük ölçüde katkı sağlar.

İçeriğindeki yararlı bileşenler vücutta mikroorganizmalarla savaşmada oldukça etkilidir. Guava yüksek potasyum ve pektin içeriği nedeniyle de günümüzde ishalin tedavisinde tercih edilen meyvelerden biridir.

Guava Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Meyveler ya taze olarak ve yahut da pişirilerek tüketildiği gibi reçel tatlı ve turşu üretimine de yarar. Bundan başka Java’da Guava ağacının yaprakları pirinçle birlikte pişirilerek yenir. Ağaç gövdesinin kolaylıkla soyulan kabukları 27-30 ‘% kadar tanin içerir.

Diğer önemli cinsleri şunlardır: Çin Guava’sı P. CattLeyanum .P. Pyriferum P. Aromaticum P. chrysophyllum P. grandifoli2ım P. lineatifolium P. araça.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.