Gülhatmi ve Faydaları

Gülhatmi ve Faydaları

Gülhatmi Çiçeği Kullanımı ve Faydaları

Gülhatmi (Alcea rosea), ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından, yaprakları geniş ve yuvarlak, çiçekleri büyük ve türlü renklerde olan çiçekli çok yıllık otsu bir süs bitkisidir.

2-2,5 metreye kadar uzayabilir. Beyaz, pembe, mor, sarı, kırmızı çiçekleri olabilir. Çiçekleri çizgili ya da lekeli olabilir. sifalibitkileriniz. Geniş ve yuvarlak yaprakları kalp biçimindedir. Güneşli, rüzgar almayan yerlerde iyi gelişir. Killi ve besin maddelerince zengin, iyi gübrelenmiş toprakları sever. Ilıman iklimlerde, haziran-ağustos sonuna kadar çiçekli kalır.

Gülhatminin Bilinen Yararları

Balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir. Boğaz, bademcik ve diş eti iltihaplarını tedavi eder. Bağırsak iltihaplarını giderir. Vücudun direncini arttırarak beden zindelik ve rahatlık kazandırır. Gribal enfeksiyonların oluşumunu engeller. Nezle rahatsızlığı ve öksürüklü hastalıklara karşı çok faydalıdır.

Diş ve dişeti sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bademcik problemleri ve rahatsızlarının oluşmasını önler. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarının çözülmesini sağlar ve sancıları keser. On iki parmak ince bağırsak ve kolitte bulunan ülser hastalığını oluşturabilecek mikropları temizler.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. gülşen dedi ki:

    Boğaz ağrısı için sütle kaynatıyorum tadıda çok güzel.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.