Güneş Gülü ve Faydaları

Güneş Gülü ve Faydaları

Güneş Gülü Kullanımı ve Faydaları

Güneş Gülü (Drosera rotundifolia) Güneşgülügillerden, uzun tüylü yaprakları ve beyaz çiçekleri olan, böcek yiyen bir bitkidir. Halk arasında; bronşit, farenjit, larenjit, boğmaca, astım, öksürük ve verem gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır. İçeriğindeki en etken madde Karboksioksi-naftakinon adlı maddedir.

Genellikle Madagaskar ve Doğu Afrika ülkelerinde yetiş­tirilen bitki kurutulduktan sonra endüstri ülkelerine satılır. Güneş gülü ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştirilebilir.

Güneş Gülünün Bilinen Yararları

Spazm çözücüdür. Öksürüğü kesici etkisiyle başta boğmaca gibi öksürüklü hastalıklar olmak üzere astım ve bronşitte de faydalıdır. Farenjit ve larenjitte faydalıdır. Vereme karşı etkilidir. sifalibitkileriniz

Güneş Gülü Nasıl Kullanılır?

Güneş gülü otunun yaprakları, çiçeği ve sürgünleri kullanılır. Bitkinin toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra suda kaynatılarak içilebilir. Hazır ürünleri de satılmaktadır.

Çayı: İki kahve kaşığı Güneş gülü otu demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dk bekletildikten sonra süzülerek içilir. Güneş gülü otundan günde 3-5 defa 4-6 hafta süre ile içilir.

Uyarı: Tarife uyulması halinde herhangi bir yan tesiri yoktur. Şayet yüksek dozajda alınırsa kusma ve ishale neden olur.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.