Gurmar ve Faydaları

  • 2 Ağustos 2011
  • Yorum Yaz
  • 4.510 kez incelendi.
Gurmar ve Faydaları

Gurmar Bitkisi ve Faydaları

Gurmar (Gymnema sylvestre) bitkisi, orta ve güney Hindistan’ın tropik ormanlarında yetişen bir orman sarmaşığıdır. Yapı olarak çok fazla sudan hoşlanmaktadır. Çiğnendiğinde veya ağızda belirli bir süre bekletildiğinde tıp dilinde ‘şeker körlüğü denilen, şeker alma hissinin yok olmasına sebep olmaktadır.

Yapılan farmokolojik araştırmalar gurmarın vücutta iki yerde etkili olduğunu göstermiştir. Ağız boşluğunda ve ince bağırsak yüzeyinde. Gurmarda gymnemik asit adı verilen organik bir kimyasal bulunur. Bu molekül şeker moleküllerinin lezzet algaçlarıyla etkileşimini engeller.

Yaprakları çiğnendiğinde, ağızda belirli bir süre için şeker tadının alınmasını engeller. Zaten bu yüzden; bitkinin Hintçe ismi olan Gurmar’ın, “Şeker Yok Edici” anlamına gelmesi rastlantı değildir. Günlük beslenmemizde şekerden tamamen kaçınmak hemen hemen imkansızdır. Şeker (glükoz), yediğimiz veya içtiğimiz gıdalarda ister açıkça isterse gizli olsun, vücudumuzun ihtiyacından fazlası, karaciğer ve kaslarda direkt olarak, yağ dokusunda ise yağa dönüşerek depolanacaktır. sifalibitkileriniz

Gurmarın Bilinen Yararları

Şeker hastalığının tedavisinde. (Şeker tadının alınmasını engellediğinden, aşırı şeker tüketiminden kaynaklanan hastalıklar.) İnce bağırsakta şeker moleküllerinin emilimini önlediğinden şekerin metabolik etkisini azaltmada faydalıdır.

Diyete destek olarak (tatlı ve şekere karşı aşırı isteği baskılar. Şeker ve tatlı alımını kısıtlamaya yardımcı olur). Kolesterol ve trigliserit düşürmede, kabızlık gidermede, idrar arttırıcı ve öksürük kesmede yardımcı gıda takviyesi olarak kullanılabilir.

Yılan sokmalarında gurmar bitkisinin kökünün tozu ısırılan bölgeye uygulanır. Ateş düşürmede. Bez şişlerinde hint yağı ile birlikte haricen uygulanır. Kan şekerinin düşürülmesinde. Kilo kontrolünde zayıflamada (şekerin yağa dönüşümünü engelleyerek yağ birikmesini engeller.) faydalıdır.

Gurmar yaprakları; klorofil, resin, tartarik asit, formik asit, butirik asit, müsilaj, inositol, gimnemik asit (gymnemic acid), alkaloidler, betain ve kolin içerirler. Günümüzde dünyanın pek çok yerinde ham yaprakları çiğnenerek değil, gimnemik asit oranı standart hale getirilmiş kapsülleri kullanılmaktadır.

Uyarı: insülin veya şeker düşürücü bir ilaç kullanıyorsanız, etkilerini artırabilir. Hekime danışmadan kullanmayın.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.