Güzel Avrat Otu ve Faydaları

Güzel Avrat Otu ve Faydaları

Güzelavrat Otu Kullanımı ve Faydaları

Güzel Avrat Otu (Atropa belladonna) patlıcangiller familyasından siyah renkte, kiraza benzeyen meyveleri olan, mor renkli çiçekler açan, 1,5 metreye kadar uzayabilen, nahoş kokulu, zehirli ve çok yıllık otsu bir bitkidir. Atropin, skopolamin ve hyosiamin adlı alkaloidler içerir.

Güzel Avrat Otunun Bilinen Yararları

Hekimlikte ilaç yapımında kullanılan bu bitkiden, ağrı kesici özelliği ile ağrı kesici ilaçların üretiminde faydalanılır. Orta Kulak ve bademcik iltihaplarına karşı etkilidir. Mide ve bağırsak, kalp, sinir, beyin ve astım hastalıklarında kullanılan ilaçların üretiminde de kullanılır. sifalibitkileriniz

Parkinson hastalığında görülen şikayetleri azaltır. Kalbi yavaşlatır ve kan basıncını yükseltir. Yüksek dozlarda tersine etki gösterir. Gastrit ve ülser şikayetlerini azaltır. Spazm çözücüdür. Çocuklarda görülen gece altını ıslatmaları önlemeye yardımcı olur. Nefes darlığını giderir ve özellikle astım nöbetlerinde nefes almayı kolaylaştırır.

Güzel Avrat Otu Nasıl Kullanılır?

Kullanılan kısımları kökleri ve yapraklarıdır. Fakat çok zehirli bir bitki olduğu için ancak uzmanlar tarafından hazırlanan ilaçlar içerisinde kullanılır. Evde kullanılması tehlikelidir. Başlıca zehirlenme belirtileri baş ağrısı, aşırı sinirlilik, boğazda kuruluk ve susuzluk hissi, sayıklama ve hayal görmedir. Zehirlenme halinde derhal bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. emine dedi ki:

    Selam ben neden sadece güzel otunun yararlarını bulamıyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.