Hatmi Çiçeği ve Faydaları

  • 13 Haziran 2011
  • Yorum Yaz
  • 5.454 kez incelendi.
Hatmi Çiçeği ve Faydaları

Hatmi Çiçeği Kullanımı ve Faydalları

Hatmi Çiçeği (althaea officinalis) Ebegümecigiller ailesinden, 60’a yakın türü bulunan, büyük, yuvarlak, yumuşak yapraklı ve uzun köklü bir bitkidir. Çiçekleri beyazımsı mor veya pembedir. Hekimlikte kökü ve yaprakları kullanıllır. İçeriğinde fazla miktarda müsilaj vardır. Çiçekleri Temmuz ve Ağustos aylarında, kökleri ise Sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur.

Hatmi Çiçeğinin Bilinen Yararları

Vücuda rahatlık verir. Göğsü yumuşatır ve balgam söktürür. Öksürüğü keser. Nezle ve bronşit şikayetlerini azaltır. Boğaz, ağız ve diş eti iltihaplarını giderir. Bağırsak iltihaplarında faydalıdır. Mideyi yatıştırır. Cilt bakımı için de faydalıdır. İdrar söktürür ve idrar yollarını yumuşatarak sancıları dindirir. Ciltteki yaraları iyileştirmeye yardımcı olur.

Hatmi Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Hatminin kökü, yaprağı ve çiçeği ilaç yapımında kullanılır. Kökleri salata, şekerleme gibi yiyeceklere tat vermek için kullanılmaktadır. Hatmi taneleri dövülüp toz haline getirildikten sonra vücuda sürülürse böcek ve sivrisinek sokmalarını önler. Hatmi çiçeği çay yapılıp içilirse soğuk algınlığı, nezle ve öksürüğe iyi gelir. Hatmi tohumu böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Yaprakları ile arı sokan yer ovulursa ağrıyı ve kızarıklığı giderir. Köklerinden çay yapılıp içilebilir. Ayrıca Hatmi ve Ebegümeci’ni kaynattığımız zaman oluşan kıvamlı su saçımızı birçok kremden daha iyi yumuşatıyor. sifalibitkileriniz

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.