Havuç ve Faydaları

Havuç ve Faydaları

Havuç (Pürçüklü) Kullanımı ve Faydaları

Havuç (Daucus carota), maydanozgiller ailesinden, koni biçimindeki etli kökü için sebze olarak yetiştirilen iki yıllık otsu bir kültür bitkisidir. Dünyada 60 kadar türü bilinmektedir.

Bol miktarda A vitamini barındıran Havuç B, C, D ve E vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Ayrıca karoten, şeker ve fosfor ihtiva eder.

Türkiye üretiminin %60’ı Ankara Beypazarı’nda gerçekleştirilmektedir. Halk arasında yörelere göre gelinparmağı, pürçüklü, balkamış, deper otu, yer otu, yerebatan, yerekaçan, kızıl ot gibi değişik isimlerle kullanılır.

Havucun Bilinen Yararları

Kabızlığı giderir, ishali keser. Bağırsak iltihaplarını ve böbrek ağrılarını giderir. Cilt ve göz hastalıklarını önler. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına ve öksürüğe karşı faydalıdır. Diş etlerini kuvvetlendirir. Görme gücünü artırır. İdrar ve gaz söktürücüdür. Bağırsakları çalıştırarak sindirime yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını düşürmeye iyi gelir. Vücuda, kalbe ve gözlere kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Bitkinliğe ve Kansızlığa iyi gelir. Kalp krizi ve felç riskini azaltır. sifalibitkileriniz Cilde tazelik ve canlılık verir. Cilt hastalıklarına karşı yararlıdır. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olarak kanı temizler. Kandaki kolesterol oranını düşürerek, kalp hastalıkları ve damar sertliğine faydalıdır. Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir. Anne sütünü arttırır. Havuç suyu mide ve bağırsak hastalıklarına da faydalıdır.

Havuç Nasıl Kullanılır?

Havucun kökü, yaprakları ve tohumları kullanılır. Ayrıca havuçun suyu ve turşusu da tüketilir. Kurutulmuş tohumları kaynatılarak yapılan çay iştah açar ve anne sütünü arttırır. Havuç tohumu, ayrıca aybaşı kanamalarına da iyi gelir. Rendelenmiş havuca limon suyu katılarak hazırlanan maske özellikle yağlı ciltlere çok faydalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. dönderdim dedi ki:

    Çok güzel anlatıyorsun Allah razı olsun sizden.

  2. abdullah kabak dedi ki:

    Güzel çok güzel peki havucu hayvanlar yese aynı faydaları görürmü veya zarar görürmü?

  3. ayşin dedi ki:

    Havuç boy uzatır mı?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.