Hayıt ve Faydaları

Hayıt ve Faydaları

Hayıt Ağacı, Hayıt Suyu ve Çiçeğinin Faydaları

Hayıt (Vitex agnus-castus) Mineçiçeğigiller (Verbenaceae) familyasından; batı ve güney Anadolu’da yetişen 1-3 m yükseklikte, çalı görünümünde bir ağaç ve bu ağacın soluk pembe ya da mavi renkli çiçekleri çok yıllık tıbbi bitki türüdür. Haziran-Temmuz aylarında mor renkli çiçekler açar. 5 mm’ lik küre şeklinde, acımsı meyveleri vardır. Rengi iyice koyulaşan meyveler, ekim-kasım döneminde toplanır. Dalları ve yapraklarında, uçucu ve sabit yağ, tanen, sineol, şekerleri kristalize maddeler ve bir glikozit vardır.

Hayıtın Bilinen Yararları

İdrar söktürür. Sancıları keser. Aybaşı kanamalarını düzenler. Hazımsızlığı giderir. Anne sütünü artırır. Karın ağrısını ve ishali keser. Ayak şişlerini indirir. Hormon dengesizliğinden kaynaklanan kadın hastalıklarını iyileştirir. Akrep ve arı sokmalarında faydalıdır. Bazı rahim iltihaplarında kullanılır. Rahmin ameliyatla alınmasından sonra vücudun dengelenmesine yardımcı olur. Rahim kistlerinde; yumuşak adele dokusunda oluşan lifsi kistlerin tedavisinde şifa sağlar. sifalibitkileriniz. Adet öncesi görülen, adetin başlamasıyla kesilen, alınganlık, kızgınlık, duygusal çöküntü, göğüslerde şişme ve hassasiyet, tatlı yiyeceklere aşırı istek, kabızlık veya ishal, karın şişmesi, başağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Menopozda görülen ter basmalarına, başdönmesine, döl yolu kuruluğuna, sinir bozukluklarına, isteriye, kabızlığa, hazımsızlığa, osteoporosis’e (kemik içlerinin koflaşarak zayıflamasına neden olan bir hastalık) iyi gelir.

Tıbbi Kullanımı

Yapraklarında viteksin ve viteksinin adlı iki heterozit madde bulunur. Hayıttan elde edilen ekstreler, gram-pozitif bakterilere karşı antimikrobiyal aktivite göstermesine karşın, gram-negatif bakterilere ve maya mantarlarına karşı aktivite göstermez. Agnucaston adlı ilacın terkibinde meyveleri kullanılır.

Hayıt Yaprağı Suyu Kullanımı

Hayıt Yaprağı Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz. Bu İşlemi günde aç karnına günde 3 defa yapınız. Kür halinde 45-60 gün devam edilmesi önerilir. Bilinen yan etkisi bulunmamaktadır.

Halk arasında kullanımı

Meyveleri, infüzyon halinde (%2-5) idrar artırıcı, gaz söktürücü ve yatıştırıcı olarak kullanılır. Kökleri sarı renk için iplik boyamada kullanılır. Dallarından örülen sepetler Batı Anadolu pazarlarında satılır.

Hayıtın Toplanması ve Hazırlanması

Hayıt hapını, bitki ilacı satan eczanelerde, vitex agnus-castus adı altında bulabilirsiniz. Kendi ilacınızı kendiniz yapmak istiyorsanız önce hayıtı topladığınız yere dikkat etmeniz gerekir. Bitkiyi, araba yollarından ve ilaçlı tarım arazilerinden uzak yerlerden toplayın. Yemişleri toplamak için en uygun zaman Eylül ayıdır. Tentür yapımı için topladığınız yemişler önce ezilip, sonra alkolün içinde birkaç hafta bekletilir. 35-40 derecelik iyi cins votka bu iş için idealdir. 300gr. ezilmiş hayıt yemişi 1 litre alkolde en az iki hafta bekletilir. Karışımı arada bir sallamak gerekir. Tentür yapımında iki değişik görüş vardır; biri alkol-hayıt karışımını renksiz camda bir hafta güneşte bekletmek, diğeri ise karanlık, serin bir yerde birkaç hafta bekletmek. İki yöntemi de deneyip size uygun geleni yapmanızı öneririz. Bekleme süreci sonunda elde edilen bulamaç süzülür ve koyu renkli bir şişede saklanır. Bu şekilde yaptığınız ve serin bir yerde sakladığınız tentür iki-üç yıl bozulmadan dayanır. Hayıt kullanmanın bir diğer yolu da yemişlerini öğütmektir. Elde ettiğiniz tozu kapsüllere koyarak veya çay yaparak kullanabilirsiniz. Ancak yemişlerin öğütülür öğütülmez kullanılması gerekir. Aksi halde öğütülmeyle açığa çıkan bazı maddeler oksijenle temas sonucu bozulurlar.

Kullanım Süresi ve Dozu

Hayıt, bitkibilimciler tarafından yavaş bir ot olarak tanımlanır.Bazı araştırmalara göre iyileşme belirtileri 10 gün içinde gözükmeye başlasa da tam bir tedavi için en az 6 ay boyunca günlük kullanımı gerekir. Hastalık belirtileri tamamen ortadan kalktıktan sonra 3-6 ay daha hayıtın kullanımına devam edilmelidir. Yoksa geriye dönüş yaşanır. Akne tedavisinde üç aylık kullanımın yeterli olduğu görülmüştür.

Hayıt tentürü için doz, sabahları aç karına 40 damladır (bir damlalık dolusu). Bazı otacılar 3 damlalık dolusu kullanılmasını önerirler. Taze öğütülmüş yemişlerinden günde 3-6 kapsül veya 400 mg tozundan demlenmiş çay.

Uyarı: Hamilelerin kullanması için bir sakınca yoktur fakat sütün erken gelmesine neden olabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 7 yorum yapıldı:

 1. latife dedi ki:

  Merhabalar, Hayıt tohumunu bende kullanıyorum 3 gündür ancak ne zaman alınmalı günde kaç kez alınmalı bu konu hakkında bilgi verir misiniz? Birde ne kadar zaman kullanılmalı? Bırakıldıktan sonra düzensizlik yine eski haline dönüyor mu?

  Cevaplarınız çok önemli teşekkür ediyorum şimdiden.

 2. tülay dedi ki:

  Hayıtı günde en az iki kez aç karnına ve işe yarasın istiyorsan ve etkisi uzun olsun diyorsan kesinlikle 3 ay kullanmalısın.

 3. hakime dedi ki:

  S.a. bende adet düzensizliüği var. Fsh hormonum yüksek çıktı. Çocuğumuz olmadı. Bir tane olsun istiyoruz sitenize hayıt otunun faydalı olduğunu okudum acaba bende devam etsem faydası olur mu? Hemde az adet oluyorum. Banada bir çıkış yolu sunar mısınız?

 4. emine arman dedi ki:

  Hayıt yaprağını nasıl kullanacağım.

 5. sule dedi ki:

  Düzenli 3 ay kullanım sonucu ne adet sancısı, ne adet düzensizliği ne de yumurtalık kistlerim kalmadı. Yıllarca boşuna hormon ilaçları almaya gerek yokmuş inanın. Her sorunun cevabı doğada, bilginize, saygılarımla..

 6. evin dedi ki:

  100 gr hayıt tohumu (çekilmiş) 600 gr balla karıştır ve iç dediler, sizce bi sakıncası olur mu?

 7. tugbadlk dedi ki:

  Hanımlar ben bir Türkiye’li olarak Rabbime şükür ediyorumki beni böyle bitki cennetinde bulundurduğu için lütfen bitkilerimizin değerini bilelim bende kullandım. Menepoza gireli 1 sene oldu doktora gittim yeni girmişiniz dedi bende bu hayıt tohumunu kullandım yeniden adet düzenledi Rabbime şükür 2 senedir bir kesinti olmadan devam ediyorum. Ben bitkilerin mucizesine inanan bir bayan olarak çocuğu olmayan bayanlar maydonos ve soğanı çok kullansınlar saygılarımla..

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.