Hindistan Cevizi ve Faydaları

Hindistan Cevizi ve Faydaları

Hindistan Cevizi Kullanımı ve Faydaları

Hindistancevizi (cocos nucifera, coconut) palmiyegiller (Arecaceae) familyasından tropikal bölgelerde yetişen, hurma cinsinden bir çeşit ağacın yemişidir. Portakaldan büyüktür. Kabuğu çok serttir. İçinde sütümsü bir sıvı vardır. Yemişin içinde kabuğuna bitişik yağlı ve nişastalı eti vardır. Büyük ve küçük olmak üzere iki çeşidi vardır. Hekimlikte küçükleri kullanılır. Hindistan cevizi bütün amino asitleri içeren yüksek kalitede protein içeriğine sahiptir. Potasyum, sodyum, magnezyum, ve sülfür açısından da zengin bir besindir.

Yetiştirildiği yerler: Tropikal iklim bölgelerinin tamamında yetişmekle birlikte özellikle Sri Lanka, Tayland, Malezya ve Fildişi sahillerinde üretilmektedir. sifalibitkilerinizcom

Hindistan Cevizinin Bilinen Yararları

İdrar söktürür. Reflü hastalığına iyi gelir. Balgamı keser. Ağız kokusunu giderir. Felce ve titremeye iyi gelir. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur.

Mide ağrılarını giderir. Hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusma, gaz, dizanteri rahatsızlıklarına karşı da oldukça değerli bir besindir. Kusmayı yatıştırmak için diğer metotlar başarısız kaldığında hindistan cevizi çok değerli bir besindir. Hindistan cevizi’ nin özü sindirim sistemi rahatsızlıkları tedavisinde oldukça etkilidir. Kurutulmuş hindistan cevizinin enerji değerleri oldukça yüksektir. Olgunlaşmış kuru bir hindistan, cevizi midedeki fazla asit problemlerinin tedavisinde de etkilidir ve hastada rahatlama sağlar.

Hindistancevizi Nasıl Kullanılır?

Kabuğun içindeki etli kısmı ve tohumları kullanılır. Şekerle birlikte yenirse hem vücuda fazla ağırlık vermez hem de cinsel gücü arttırır. Suyunu içebileceğiniz gibi; Uzak doğu yemeklerinin pişirilmesinde kullanabilirsiniz. Etli kısmını ise ham olarak yiyebilir, ya da öğüttükten sonra sıkıp sütünü çıkartabileceksiniz.

Saklama koşulları: Kırılmamış hindistan cevizleri oda sıcaklığında 4 aya kadar saklanabilir. Rendelenmiş cevizler ağzı iyice kapatılmış kaplarda yada naylon torbalarda buzdolabında dört güne, buzlukta ise altı aya kadar saklanabilir. İçindeki yağ oranı uygun koşullarda saklanmazsa hemen ekşimesine sebep olur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. Burak dedi ki:

    Peki Bu hindistan Çevizini İstanbulda Bulabiliceğimiz yer Varmı Onun İçin tropikal Ormana Gidemem

  2. turap dedi ki:

    BİM e git orda çok güzel hindistan cevizleri var

  3. coco dedi ki:

    Peki bunlardan Belgrad ormanlarına diksek yetişir mi, yetişirse ismine İstanbul cevizi desek olur mu?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.