Horasani ve Faydaları

Horasani ve Faydaları

Horasani Kullanımı ve Faydaları

Horasani Bitkisi (Artemisia cina) yaz aylarında sarımsı çiçekler açan 60 cm’ye kadar boylanabilen çalı görümünde kısmen otsu bir bitkidir. Uçucu yağ, reçine, artemisin ve santonin içerir.

Halep, Türkistan, Buhara ve Volga nehri etrafında yetişir. Hekimlikte sarımtırak esmer renkli ve küçük tohuma benzer çiçek başları ile diğer kısımları kullanılır. Kokusu anasona benzer. Tadı acı ve yakıcıdır. sifalibitkilerinizcom

Horasaninin Bilinen Yararları

İştah açar. Bağırsak gazlarını giderir ve sindirimi kolaylaştırır. Zindelik verir ve cinsel isteği arttırır. Saç dökülmesini azaltıcı etkilere de sahiptir. Bağırsak solucanlarını felç ederek düşürmeye yardımcı olur. Felç olan bağırsak solucanlarını düşürmek için müshil etkili bitki ya da ilaçlarla birlikte kullanmak daha faydalıdır.

Horasani Nasıl Kullanılır?

Çiçekleri tomurcuk halindeyken toplandıktan sonra suda kaynatılarak ya da toz heline getirilip bal ile karıştırılarak kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için hekim kontrolünde ya da hazır ürünler şeklinde kullanılması gerekir.

Egzama, mantar, yaralar için: 4 bardak suya 2 çorba kaşığı çiçek konur. 5 dakika kaynatılır. Kompres yapılır.

Uyarı: Kesinlikle bir doktora gitmeden uzman kontrolü olmaksızın şikayetlere iyi geliyormuş düşüncesiyle hareket ederek kullanmayınız.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.