Hünnap ve Faydaları

Hünnap ve Faydaları

Çiğde Hünnap Kullanımı ve Faydaları

Hünnap (Zizyphus vulgaris), ayrı çanakyapraklı ikiçeneklilerden bahar aylarında hoş kokulu bir ağaç ve bu ağacın verdiği kırmızı kabuklu, sert çekirdekli, iri zeytin biçim ve büyüklüğünde bir yemiştir. Diğer isimleri Ünnap, Çiğde ve Rhamnaceae olarak bilinir.

Güz’ün olgunlaşır. Çiçekleri küçük ve yeşilimsi renktedir. Meyveleri ise tatlımsıdır. Hünnap meyvesi, çiğde olarak da bilinir. Pektin, tanen, müsilaj, şeker ve C vitamini içerir.

Hünnabın Bilinen Yararları

Kanı temizler. Vücuda rahatlık verir. Şeker hastalığına karşı faydalıdır. Hünnap yüksek tansiyona iyi gelir. Nezle ve soğuk algınlığında faydalıdır. İdrar söktürücü etkisi ile kabızlığa karşı etkilidir. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser ve balgam söktürür. Hünnap kolestrol ve trigliserit düşürücü faydası vardır. Hünnap yemişi ve hünnap suyu kalp damar hastalıklarına iyi gelir. sifalibitkilerinizcom

Hünnap Nasıl Kullanılır?

Hünnap meyvesi toplanıp güneşte kurutulduktan sonra çerez olarak ya da suda kaynatılarak kullanılır. Ayrıca kaynatılıp içilmekte ve reçeli de yapılmaktadır. Bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Hünnabın meyvesi eczacılık da 21 günlük kürler halinde (sabah aç 2 tane meyve), Kolestrol ve lipid düşürücü olarak kullanılır. Hünnap yaprağı çay olarak bronşit, astım, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır.

Çay: 4 bardak süte 30-60 gr. meyve konularak 15-20 dakika kaynatılır. Günde 4 kere 1′er bardak içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. semih dedi ki:

    Hünnap kaç kalori kilo aldırır mı öğrenmek istiyorum

  2. Baba dedi ki:

    Hünnap kilo aldırmaz.

  3. recep altın dedi ki:

    Hünnapın merkezi marmara bölgesidir. Genelde bandırma erdekte yoğun bulunur hemen hemen her ağacın altında kendinden birsürü dökülen cekirdekten kendinden fide verir. Onları al her hangi bir yere dik ağaç fidanı olur. Genellikle aşı istemez çok arsızdır ve hemen meyve verir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.