Huş Ağacı ve Faydaları

Huş Ağacı ve Faydaları

Huş Ağacı Kullanımı ve Faydaları

Huş Ağacı (Betula pendula) huşgiller (Betulaceae) familyasından, nemli topraklarda yetişen, 30 m’ye kadar boylanabilen, sarımsı yeşil renkte çiçekler açan, küçük meyveli, dalları sarkık ağaç veya ağaççık görünümünde bir ağaçtır. Yaprakları saponin, flavonidler, uçucu yağlar ve C vitamini içerir.

Huş Ağacının Bilinen Yararları

Kanı temizler. İdrar söktürücüdür. Ayak kokusunu giderir. Öksürüğü keser. Ayrıca, ağrı kesici etkisi de vardır. Böbrek yetmezliğinde faydalıdır. Böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Saçları güçlendirerek saç dökülmesi ve kepeği önler. Romatizma şikayetlerini azaltır. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında da faydalıdır. Mesane iltihabı, ishal ve bahar yorgunluğuna karşı faydalıdır. Vücutta biriken fazla suyu ve tuzu boşaltarak vücudun su tutmasına bağlı şişmanlamayı önler. sifalibitkilerinizcom

Huş Ağacı Nasıl Kullanılır?

Huş ağacının yaprakları kurutulup üzerine sıcak su dökülerek çayı yapılabilir. Ayrıca kabuklarından ve dallarından elde edilen Huş Ağacı katranı da özellikle alerjik deri hastalıklarında kullanılır. Taze yaprakları sıkılarak suyu çıkarılabilir. Yapraklarından elde edilen bu suya biraz su katılıp bununla gargara yapılırsa boğaz iltihaplarını gidermeye yardımcı olur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.