Kategoriler

Reklam

Meta

A B C-Ç D E-F G H I-İ-J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

İğde ve Faydaları

İğde Ağacı ve İğdenin Faydaları

İğde (Elaeagnus) Kızılcığa benzeyen, tadı mayhoş, içi beyaz un gibi olan bir yemiştir. C vitamini açısından oldukça zengindir.

İğde ağacı, Azotu kökünde depolayabilme özelliği sayesinde en verimsiz topraklarda dahi yetişir. Ayrıca kuraklığa dayanıklılığı sebebiyle pek çok türü erezyonla mücadele de kullanılabilmektedir. Yaz kış yeşildir ve yapraklarını döker. Türkiye’de özellikle Güneydoğu ve İç Anadolu bölgesinde yetişir. sifalibitkileriniz Bağ ve bahçe kenarlarında çit bitkisi olarak da kullanılır. Meyveleri zeytin büyüklüğünde ve sarı-kahverengi olup, yenilebilir.


Sponsor Bağlantılar


En yaygın ve kültüre alınmış türlerden biri kuş iğdesidir (Elaeagnus angustifolia) ve bunun aşılı çeşitleri iri meyveli olup sultan iğdesi adıyla tanınır. Dünyada özellikle Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya yayılmış çok çeşitli iğde türleri bulunmaktadır. En önemli diğer bilinen türlerden ikisi Japon iğdesi (Elaeagnus umbellata) ve Elaeagnus multiflora (Gumi-Kırmızı iğde) olarak sayılabilir.

İğdenin bilinen yararları

Kusmayı önler. Cinsel gücü arttırır. Vücuda kuvvet verir. İdrar zorluğuna iyi gelir. Öksürüğü ve ishali keser. Egzama şikayetlerini azaltır. Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir. Soğuk algınlığı ve gripte faydalıdır. Bağırsak bozukluklarını ve ağız pasını giderir. Ayrıca iğde çiçeklerini koklamak zihne kuvvet ve açıklık verir.

İğde nasıl kullanılır?

İğde ağacının meyvesi yenebileceği gibi çiçekleri suda haşlanarak çayı yapılabilir.

Böbrek rahatsızlığı olan kişilere bolca yemeleri tavsiye edilmektedir. Bağırsak bozukluklarını ve ağız pasını gidermek için de kullanılır.


Yorumlar (3)

yücel

12 Aralık 2012 saat 21:37    


her iğde yenmez. bizim buralarda şeker iğdesi diye bilinen türü yenir öteki türler dalında kalır. şeker iğdesi o kadar güzeldirki tadına doyulmaz

ankara oto kiralama

07 Ekim 2013 saat 16:27    


Bence gayet acıklayıcı bir anlatım olmuş çok yararlı fakat nasıl saklanacagını bulamadım halen.

serap

11 Kasım 2013 saat 00:15    


Saklanacağı yerin güneş ışığı almaması, fazla sıcak olmaması, rutubetli ve nemli olmamasına, serin bir yerde fazla ışık ve güneş almamasına dikkat etmek lâzımdır. Bitkileri bez torba, karton kutu, teneke içerisinde üst üste yığmayıp rahat olarak ve hava alacak şekilde saklamak en uygunudur. Bu bilgiyi netten aldım umarım yardımcı olabilmişimdir.

Yorum Yapin

isim *

E-posta *

Site