İğde ve Faydaları

İğde ve Faydaları

igde

İğde Ağacı ve İğdenin Faydaları

İğde (Elaeagnus) Kızılcığa benzeyen, tadı mayhoş, içi beyaz un gibi olan bir yemiştir. C vitamini açısından oldukça zengindir.

İğde ağacı, Azotu kökünde depolayabilme özelliği sayesinde en verimsiz topraklarda dahi yetişir. Ayrıca kuraklığa dayanıklılığı sebebiyle pek çok türü erezyon ile mücadele de kullanılabilmektedir. Yaz kış yeşildir ve yapraklarını döker. Türkiye’de özellikle Güneydoğu ve İç Anadolu bölgesinde yetişir. Bağ ve bahçe kenarlarında çit bitkisi olarak da kullanılır. Meyveleri zeytin büyüklüğünde ve sarı-kahverengi olup, yenilebilir.

En yaygın ve kültüre alınmış türlerden biri kuş iğdesidir (Elaeagnus angustifolia) ve bunun aşılı çeşitleri iri meyveli olup sultan iğdesi adıyla tanınır. Dünyada özellikle Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya yayılmış çok çeşitli iğde türleri bulunmaktadır. En önemli diğer bilinen türlerden ikisi Japon iğdesi (Elaeagnus umbellata) ve Elaeagnus multiflora (Gumi-Kırmızı iğde) olarak sayılabilir. sifalibitkileriniz

İğdenin Bilinen Yararları

Kusmayı önler. Cinsel gücü arttırır. Vücuda kuvvet verir. İdrar zorluğuna iyi gelir. Öksürüğü ve ishali keser. Egzama şikayetlerini azaltır. Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir. Soğuk algınlığı ve gripte faydalıdır. Bağırsak bozukluklarını ve ağız pasını giderir. Ayrıca iğde çiçeklerini koklamak zihne kuvvet ve açıklık verir.

İğde Nasıl Kullanılır?

İğde ağacının meyvesi yenebileceği gibi çiçekleri suda haşlanarak çayı yapılabilir.

Böbrek rahatsızlığı olan kişilere bolca yemeleri tavsiye edilmektedir. Bağırsak bozukluklarını ve ağız pasını gidermek için de kullanılır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. yücel dedi ki:

  Her iğde yenmez. bizim buralarda şeker iğdesi diye bilinen türü yenir öteki türler dalında kalır. şeker iğdesi o kadar güzeldir ki tadına doyulmaz.

 2. ankara oto kiralama dedi ki:

  Bence gayet acıklayıcı bir anlatım olmuş çok yararlı fakat nasıl saklanacagını bulamadım halen.

 3. serap dedi ki:

  Saklanacağı yerin güneş ışığı almaması, fazla sıcak olmaması, rutubetli ve nemli olmamasına, serin bir yerde fazla ışık ve güneş almamasına dikkat etmek lâzımdır. Bitkileri bez torba, karton kutu, teneke içerisinde üst üste yığmayıp rahat olarak ve hava alacak şekilde saklamak en uygunudur. Bu bilgiyi netten aldım umarım yardımcı olabilmişimdir.

 4. Ayvaz Aymaz dedi ki:

  Prof. İbrahim Saraçoğlu’na göre: 5-6 ad. iğde, kabukları biraz yırtılarak (içine suyun işleyebilmesi için) 1 bardak suda kaynatılıp çay olarak içilince, 30-40 gün devam.. safra kesesi rahatsızlıklarına iyi geliyormuş (akşamları da 1 bardak kırkkilit otu (atkuyruğu) çayı ile beraber…)

 5. Nrsen Güneş dedi ki:

  Selam safra kesemde taş var onu eritmek için iğde çayı yapıp içiyorum. 21 gün sabah aç karnına, akşam ise 40 kilit otunu 3 dakika kaynatıp içiyorum. İnşallah taşı eritir. Bunun faydasını görenler lütfen yazsın sevinirim, teşekkürler

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.