Ihlamur ve Faydaları

  • 26 Aralık 2010
  • Yorum Yaz
  • 9.744 kez incelendi.
Ihlamur ve Faydaları

Ihlamur Ağacı ve Ihlamur Yaprağının Faydaları

Ihlamur, ıhlamurgiller (Tiliaceae) familyasından kerestesi güzel, bir gölge ağacı ve bunun kurutularak çay gibi demlenip içilen güzel kokulu çiçeğidir. Diğer isimleri Tilia cordata, Linden olarak bilinir.

Boyları 20-30 m’ye kadar ulaşabilir. Büyüklüğü 5-10 cm arasında değişen yaprakları genellikle yürek şeklinde ve çarpık, kenarları dişli ve uzun saplıdır. Sarkık çiçek demetleri sarımsı bir renge ve karakteristik bir kokuya sahiptir. Çok geç açan bu çiçekler Temmuz ve ağustos aylarında toplanıp kurutularak çay gibi içilir. Birçok çeşidi vardır. Uçucu yağ, manganez, tanen, ossidaz, saponin, glusid, strol, C vitamini içerir.

Ihlamurun Bilinen Yararları

Uyku verir. İdrar söktürür. Kansızlığı giderir. Mide ifrazatını artırır. Sindirime yardımcı olur. Saç dökülmesini azaltır. Damar kireçlenmesini önler. Boyun ve yüze güzellik verir. Sinirleri yatıştırarak rahatlamayı sağlar. Bağırsak ve böbrekleri temizler. Kalp kifayetsizliğinde faydalıdır. Böbrekleri ve mesaneyi temizler. Burkulma ve ezilmeler de ağrıyı hafifletir. Romatizmaya ve gut hastalığına iyi gelir. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcıdır. Balla karıştırıp içilirse, mide ülserine faydalıdır. Sinirleri kuvvetlendirir, sinir bozukluğunu giderir. Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Kabızlığı ve bağırsak spazmını giderir. Aybaşı ağrılarını hafifleterek daha kolay ve ağrısız geçmesini sağlar.

Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser bronşları açar ve balgamı söker. Grip ve nezlede vücudun direncini artırır, yakalanma riskini azaltmada yardımcıdır. Vücudu terleterek vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Sabah aç karnına içilmeye devam edilen ıhlamur zayıflamak isteyenlere bu hususta yardımcı olur. Cildi güçlendirir parlaklık verir. Cilt lekerini azaltıcı etkisi için ıhlamur kaynatılır soğuduktan sonra suyu lekelere sürülür. sifalibitkileriniz. Saçlarınızı yıkayarak saçlarınızın beslenip kuvvetlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra saçınızı durulamayı ihmal etmeyin. Göz çapaklanmalarında, pamuk yardımı ile gözlerinize kompres yapın. Hem çapaklanmaları önleyecektir, hem de gözünüzü dinlendirecektir.

Ihlamur Nasıl Kullanılır?

Ihlamur çoğunlukla çay olarak tüketilir. Bunun dışında cilt bakımı için de kullanılır. Ihlamur çiçeğini kaynatıp suyu banyo suyuna eklenirse sinirleri yatıştırır ve cildi yumuşatır. Ihlamur, cilde parlaklık ve renk verir. Deriyi güçlendirir ve cildin yenilenmesine yardımcı olur.

Çay: Kurutulmuş çiçek ve yaprak karışımından 1 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10 dakika süreyle demlendirilir. Bu karışımdan günde üç kez birer bardak içilir.

Uyarı: Bilinen bir yan etkisi olmamasına rağmen her bitkisel ürün kullanımı gibi aşırı miktarda ve uzun süre kullanımı tavsiye edilmez.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.